5 Ocak 2016 Salı

7 Hisse Senedi Yatırımı Yanılgısı

arkadaşlarım merhaba.uzun bir süredir yoktum.blogun okuyucu kitlesi de ne hikmetse bu sıralar kayboldu.okunurluğu arttırmak ve hatırlanmak adına bazı hisse senetlerinden örnekler vererek,yine kimsenin yazmadığı şeyler karalayacağım.bu yazımda matriks ve bir temel analiz programı aboneliğim olmadığından grafik kullanmadan o günün verilerini sözel olarak ifade edeceğim.çünkü biliyorsunuz,hisse senedi yatırımını tamamen bıraktım ve sadece opsiyon piyasalarıyla ilgileniyorum.opsiyon deyince aklınıza sadece vob gelmesin.comex,nymex opsiyonlarıyla da ayrıca ilgiliyim.sorusu olan mail atabilir.

bu kadar boş laftan sonra gelelim asıl konumuza.borsacıların çoğu ısrarla bahsettiğim gibi kristal küre arayışındalar.halbuki böyle bir şeyi (bu bir haber,tüyo vs olabilir) bırakın bulmak buna inanmak dahi ekonominin tüm kuramlarına aykırıdır.bizler ekonominin uygulamaya en elverişli yönü olan mali analiz yöntemlerini değer kullanıcıları misali ciddiye almak yerine ısrarla şirketin başından geçenleri yahut gelecek beklentileri okumaya çalışıyoruz.bir hissenin yükselmesi ya da düşmesi için bunlara gerek yok.bizim yatırımcılarımız daha heyecanla girişebilecekleri,kulaklarını verip dinleyebilecekleri analizler peşindeler ve nedense bunlar sadece fiyatın yükselecek mi,yoksa düşecek mi sorusuna cevap arayan türden.bunların arkasında genellikle "bir hisse senedini ucuza bulma" beklentisi vardır.lakin bir menkul kıymet şu veya bu nedenden ötürü ucuz kalmış ise bunun fiyatı bir süre sonra artacak demektir.yani onu hemen almalı mıyız?

bir menkulün fiyatının düşük olduğunu veya yüksek olduğunu söylediğimizde, ister istemez akla "neye göre?" sorusu gelir.bir analiz yönteminin tutumu bu konuda gayet açıktır.çeşitli "değerleme" yöntemleri her zaman menkulün daha doğrusu onun ait olduğu şirketin bir maddi veya gayri maddi gerçek değeri olduğunu dolayısıyla örneğin hisse senetleri söz konusu ise mevcut hisse senedinin de gerçek bir değeri olduğunu iddia eder.eğer borsadaki fiyat,bu hesaplanmış gerçek değerden düşükse o zaman fiyatlar gerçek değere doğru yükselecek diye düşünülür.veya tersine gerçek değer cari fiyattan yüksekse o zaman fiyat düşecektir.sadece bu menkul kıymet analizinde değil genel ekonomi tarihinde de bu yöntem çok tartışılmıştır.[vedat akman,bireysel yatırımcının rehberi]

sistemler konusunda son yıllarda birçok görüş öne sürülmektedir ve kimse henüz kristal kaseyi bulabilmiş değildir.bunun hakkında amerikada yazılan kitapların neredeyse tamamı sistemin nasıl geliştirileceğinden çok,belirli bir dönem içinde yazılan sistemlerin geçmiş zamanda elde edilen testlerinden ortaya çıkan kazanç-kayıp üzerine odaklanmışlardır.kağıt üzerinde böyledir ve sistem testerlar bunu göstermektedir ama kazın ayağı öyle değildir işte.sistemler ne kadar başarılı olursa daha çok yatırımcı tarafından kullanılmaya başlanır ve bir süre sonra sistem hata verir.bundan sonra borsada kazanmak mucizelere kalır.borsada birileri kaybetmeden birilerinin kazanması mümkün değildir.

1988 yılında wall streette olan al sat sistemlerinin nelere yol açtığını hatırlayın!
sözde teknikçi sıfatıyla ortalıkta dolanan zavallılar yüzünden yatırımcıların teknik analize de güveni kalmadı.halbuki teknik ve temel öğrendikçe bitecek şeyler değil.yani iki kitap okuyan "sadece bunlar mı,çok basitmiş" dediği sürece piyasada kazanmanız mümkün olmayacak.borsada london school of economics mezunu olmayan sıradan vatandaşlar için konuşuyor olursam,her yolu öğrenin.

kimi borsacıların tanrıdan sonra en çok inandıkları din olan teknik analiz daha doğrusu fal bakma sanatı işlerliğini yitireli yıllar oluyor.fakat dar bir zamanda biri size "şu hisse senedi nolur?" diye soruyorsa mecburen ona şurada destek burada köstek yanıtı vermek zorundasınız.çünkü insanoğlu tarihin daima tekerrür edeceğine inanmış ve geçmişte yaşanan olayların gelecekte de karşımıza çıkacağı konusunda içgüdüsel bir eksiye sahip.ekonomi biliminin kurucusu adam smith,geçmiş fiyatların gelecekle bir ilgisi yoktur,fiyatların hafızası olmadığından,demiştir.gel gelelim grafiklerin çekiciliğine kapılan bir sürü zavallı ortalıkta ben teknikçiyim diye dolaşmakta?

ben teknik analizden nefret edenleri de anlamıyorum.yahu doğrusal yöntemler kullanmak zorunda değilsin ki? yüzlerce yıllık analiz metotları duruyor orada.dalga teorileri,fibonacci ve gann yöntemlerine göz atılabilir.misal,dalga teorisi hisse senedinin arka arkaya üç yükselişten sonra ardından bir zayıflama dalgası geleceğini yazar.bu trenden atlamak için son şansınızdır.çokbilmişler yazının altına atacakları yorumlarda elliot dersleri vermeye kalkabilirler bana :)

şu hisse ne olur,yükselir mi düşer mi? sorusunu da anlamıyorum.yahu hisse senedi biliyor mu acaba kendisi yükselecek mi düşecek mi? bunu piyasa için de uyarlayabiliriz.bunu teknik analizle falan anlayamazsınız çünkü o size sadece çoğunluğun hangi yöne gittiği hakkında bilgi verir.aslında bilmeniz gereken tek şey,gözünüz kapalı bir hisse senedini almak ve stop-loss koymak.amerikada maymunların seçtiği hisse senetlerinin insanlardan daha çok kazandırdığını gösteren araştırmalar var.

borsada hikaye peşinden koşmanın bir getirisi yok.hikayeyi sizin yazmanız lazım.bilgi önceden satın alınmışsa zaten bu açığa çıkmadan bir ay evvelinde fiyatların %10-15 yükselişinden anlaşılacaktır fakat olay o değil.az önce dediğim gibi senaryonuz olmalı.bu senaryo yumurtaları aynı sepete koymuyorum tarzında bir şey olmamalı.evet,aynı sepete koy.eğer sepetin sağlamsa!

şunu asla unutmayın:borsada kötü zamanda kazanılır,iyi bir seçim yaptıktan sonra bunun getirisi kesinkes olacaktır.doğru hisse senedini seçemiyorsanız,zamanın kötü olmasının verdiği keyifle almak istiyorsanız bunu da tavsiye etmem.ayılar bilgedir.unutmayın.

dergi ve gazetelerin borsa sayfalarını takip ederek,şirket web sitesine girip kapta yazan haberleri okuyarak beklenti aramaya kalkışmayın.bulamazsınız.buna ciddi ölçüde kafa yoranlar varsa birkaç hisse senedinin dışına çıkmasınlar.bu tarz bilgiler sadece okkalı yatırım gruplarından elde edilir.onların toplantılarına da siz katılamazsınız.o yüzden boş verin.

küçük yatırımcılar size söylüyorum.bir hisse senediyle alakalı elinizde insider bilgi var ise ve fiyatın yükseleceğinden eminseniz aniden dalıp toplamayın.pasif emirlerle,çok fazla göze çarpmadan farklı aracı kurumlardan az az satın alın.malı biriktirdikten sonra bu kez ani ve büyük miktarda alımlarla hissenin forumlarda laklak konusu olmasını sağlayın.tabi o kadar paranız varsa!

kısa keselim.yazacak bir sürü şey birikti.yorgunum.gelen yorumlara istinaden bu yazının devamında mörfi kanunları ve bize kazandırdıkları kısmına değineceğim.

7 yorum:

 1. Merhaba,
  sizde benim gibi VOB (opsiyon piyasaları) ile daha çok ilgileniyorsunuz.
  Bende VOB'a yıllar önce merak sarmıştım bir arkadaş vasıtası ile.
  Tahmin ettiğiniz üzere para kazandığım gibi kaybettimde :)
  Matriks veya başka bir analiz programı kullanmadığınızı yazmışsınız.
  Pozisyonunuzu açarken nelere dikkat ediyorsunuz? Hangi verileri dikkate alıyorsunuz?
  Artık VOB da kar ederek işlem yapmak istiyorum. Sizin tavsiyelerinizin de benim için önemi büyüktür.
  Bu kapsamda öneri ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
  İyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Efendim bilgi ve tecrübe dolu yazınız çok faydalı okudukça şu an içinde bulunduğumuz durumu net açıklıyor. Bizler teknik bakacağız derken piyasanın gidişine takoz olamıyoruz. Destek tutmuyo direnç olmuyo derken zararda büyüyor. Tecrübelerinizin paylaşımını devam ettirirseniz mutlu olacağım.

  YanıtlaSil
 3. Yazınızı okuyunca Swing Trade hakkında düşüncelerinizi merak ettim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Blogunuz gercekten cok kaliteli ve cok bilgilisiniz umarim blog yeterli bilinirlige ulasir ve siz daha sık yazarsiniz

  YanıtlaSil
 5. Teknik analizden bihaberken kazanılan kazançların, az biraz teknik öğrendikten sonra kazanılan kazançlara oranı 1 den büyüktür. İşin özü birkaç hisse hariç alınıp satılan hisseler devamlı spekülatörler tarafından acımasızca takip ediliyor ve çok nadiren, hissede tutunabilirsek kazanç olabiliyor. Büyük para ile spekülatörler istenilen tekniği çizilebiliyor.. Sanırım sabırla, hisse belli oranlarda düştükçe, belki de zaman zaman agrasif fibonacci alımları yapmanın kazandırma ihtimali var.. SaNaTo

  YanıtlaSil
 6. yazıdaki samimiyet ve güzel anlatımlarınız için teşekkürler

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol