29 Mart 2016 Salı

1 SPK Lisanslama Sınavları Hakkında

arkadaşlarım merhaba.yine uzun bir süredir iş yoğunluğumdan ötürü bloga vakit ayıramadım.aslında aksam eve geldiğimde birkaç şey karalıyorum fakat ardından “olmadı bu yazı” diyerek kaydı geri siliyorum.ha bir de bu blogun amatörlerin anlayabileceği yazılar içermediğini söyleyenler var.ben bunu başından beri diyorum.buradan faydalanabilmeniz için belli bir düzeyinizin olması şart.yoksa bu bu blogun feysbukta dönen şurası destek,burası köstek safsatasından farkı kalmaz.

neyse ki artık dayanamayıp bir eğitim açmayı planlıyorum.eğitimi alanlar boşa konuşmadığımı görecekler.
bugünlerde yakın çevremde sıkça spk lisanslama sınavlarına hazırlanan,dersanelere giden kişiler oluyor.ben de bu konuda basit bir yazı kaleme almak istiyorum.

genelde öğrenci kanalından bu soruyla karşılaşıyorum.adam yeni mezun.henüz iş tecrübesi olmadan aracı kurum ya da bankalara kapak atmak amacıyla bu sınava giriyor.fakat sınavın zorluğu ve ders sayısının yakın dönemde arttırılması sebebiyle çoğu kişinin lisans alması birkaç sene sürüyor.üstüne bir de aralık ayında başvurduğunuz lisansın nisanın sonuna denk imza sürecinde kalması eklenince iki senede ancak alıyorsunuz.olur da 3 senede alamazsanız 50’nin üstünde kalan notlarınız da siliniyor.ki 3 senede alamayacak kadar kötüyseniz,boş verin gitsin.
geçen yıllarda change.org üzerinden lisanslama sınav soruları açıklansın,puanlar düşürülsün,sınava hazırlık dokümanları yayınlansın talepleriyle bir kampanya düzenlendi.bir arkadaş imza sayısı tutunca spk’ya başvurdu ve ilgililere bu talepleri sıraladı.sonra ne oldu bilmiyorum ama benim de desteklediğim bir kampanya olmuştu bu çünkü;

spl kurumu 2014 yılında hatırladıgım kadarıyla çok sayıda hatalı soru içeren bir sınav yapmıştı. ardından sınav formatı,lisans isimleri falan değişti ve sorular açıklanmamaya başladı.nedendir bilinmez 100 sayfalık bir dokümanın içinden 20 soru hazırlayıp bu kadar hatalı soru hazırlamak oldukça güç olsa gerek.ilgililer sınav öncesi bir rehber bulup oradan çalışmak istiyorlar ve kaynak soruyorlar.başkaları da onlara piyasada bolca bulunan sözde hazırlık kitaplarını öneriyorlar.buna yanlış demiyorum çünkü spl güncel kaynak adıyla sınava 1 ay kala 10 küsur dersin hazırlık dokümanını yayınlıyor.güncel dediği doküman ise,bir önceki sınav rehberine çoktan seçmeli iki soru eklenmiş hali.insanlar da bunu bekliyor,güncel haline çalışalım diye.yazık yahu.

spk lisanslama istatistikleri

sınav geçme notunun 50’ye,total barajın 60’a düşürülmesini doğru buluyorum.ülkemizdeki çoğu sınavın formatı değişti, artık sorular her geçen dönem zorlaşıyor. 2010 yılı spk’nın bir duyurusuna ulaştım, sınavda başarılı olan ve sertifika almaya hak kazanan sayısı baya düşük.bu rakamlar geçme notu düşürüldükten sonra ne durumda? bilmiyorum.varsa elinde böyle bir istatistik olan,mutlaka paylaşsın.

bir umut kapısı oldu gidiyor lisanslama sınavları.160 lira başvuru ücreti var. bir ders için de bu parayı ödüyorsun,koca bir sınav için de.sınava başvuru esnasında bir kılavuz var ki oku oku bitmiyor.herkes birbirine soruyor,kafalar karışık.hadi hepsini geçtim laf olsun diye sınava girenler ve soruları mantık yoluyla, okulda öğrendiklerine dayalı olarak çözeceklerini sanan bir insan topluluğu var.öyle bir dünya yok.soruları hazırlayan kurul aşırı ayrıntı noktaları soruyor.geçmiş sınav sorularını incelediğimde az çok anladım nelerin sorulacağını.ki adamlar haklı.dönüp dönüp aynı şeyleri, farklıymış gibi soruyorlar.bir de sınava girenler bunu anlasa.adam soruları açıklamıyorlar deyip ortalığı birbirine katıyor.lan önceki 10 senenin soruları var,onlardan faydalansana.bitti artık.rehberden sorulacak soru kalmadı.o yüzden açıklamıyorlar yoksa ehliyet sınavına dönecek iş iyice.

aklıma yeni gelmiş olacak ki geçen sene askerdeyken girdim bu sınava.nasıl olduysa ticaret hukuku dersini veremedim o kadar ders içinden.geri kalanı full haliyle.nasıl çalışacağınızı bilmezseniz gerçekten geçmeniz mümkün değil.

tavsiyelerim şunlar:
 • tek seferde tüm dersleri geçerim diye zorlamayın.sonra elinizde 2000 sayfa notla mal gibi kalırsınız.
 • bu sınav için geçmiş yılların sorularını çözün ve tanım sorularını bir kenara yazın.bu sizin için bir anlamda konu tekrarı olacaktır.
 • yeterince çalışmadan soru çözmeye kalkmayın.umutsuzluğa kapılırsınız.
 • sadece düzey 3’e başvurun, ortak modül içerdiğinden bunu geçmeniz diğer lisanslar için 1-2 ders daha vermeniz halinde başka lisansları da almanızı kolaylaştırır.düzey 3 alırsanız türev araçlar için tek bir derse girmeniz yeterli.
 • hangi lisansın ne gibi yetkilere sahip olduğunu kılavuzdan okuyun.unvanları ve tecrübe koşulunu iyi araştırın.
 • lisans sahibi olmadan aracı kurumlarda/bankalarda çalışan bir sürü insan var.hayıflanmayın.
 • bu sınav iş bulmanızı sağlamayacak.bunu aklınızdan çıkarmayın.beklentinizi düşük tutarak sınava hazırlanın.bu işi yapanlar on senedir o koltuklarda oturuyorlar.unutmayın.
 • sınava çalışmak için spl’nin sitesindeki hazırlık rehberleri haricinde başka bir kaynağa ihtiyacınız yok.
 • temeli olmayanların yani iktisat/işletme mezunu dışında kalan adayların dersaneye gitmeden başarılı olması bence zor.notları ezberlemek dışında şans yok
 • her üç yılda bir lisans yenileme eğitimlerine katılmanız gerekiyor.sanırım artık online olarak ulaşabiliyorsunuz.
 • yabancı sertifikasyonlar yanında spk'nın lisansları ele ayağa düştü.elinizi çabuk tutun.bir iki seneye kalmaz sınava girenlerin neredeyse hepsi lisans sahibi olacağı için bir özelliği kalmayacak
 • finanskariyer blogu, doğru seçenekler genellikle eşit olarak dağıtılır, demiş.[1] bilgim yok,yine de not düşeyim.
 • sınava gireceğim okula gittiğimde yaşlı başlı adamlar, işsiz gençler, çalıştığı kurumun zoruyla ekmeğinden olmamak için sınava giren, elinde sayfalarca not taşıyan ve sınav salonuna girene denk bir şeyler çözdüğünü zanneden onca insan vardı.üzüldüm açıkçası.bu sınav iş buldurmaz. insanımızın önce bunun farkına varması gerekiyor.beklentiyi düşük tutalım.nasıl ki bu sınav banka ve aracı kurumlarda çalışmak isteyenler için yapılıyorsa, sınava girenler bu kurumlara kariyer.netten başvurarak eleman alınmadığını bilsinler.iş bulma siteleri aracılığıyla buralara başvurmak ve işe kabul almak,yılbaşı piyangosunun size vurmasıyla eşdeğer bana göre.
 • SPK Lisanslama sınavlarının hemen hepsinde mevzuat var ve bunun alt başlıklarında Kurul İlke Kararları geçiyor. Kurul İlke kararları SPK nın çeşitli konularda oturup ortak bir karar vermesi.bunlardan soru geliyor.özellikle son kararlara göz atmakta fayda var.[2]
ocak 2017'de özet tabloları yayınladılar.bu rehberde sınav başvuru oranlarından tutun da lisans almaya hak kazananlarla alakalı istatistikler var.burada sadece iki tabloya dikkatinizi çekmek istiyorum.

sınava giren kişi sayısı son üç sınavda 40.000 civarında görünüyor ve ilginçtir ki kimse tebliği okumadığından büyük çoğunluk düzey 1'e başvurmuş.halbuki düzey 1 çoğu kurum tarafından dikkate alınmayan bir sertifika.düzey 3 öyle değil.bu durumda düzey 3'ün diğer kapsadığı dersleri de geçmeye çalışmak en azından düzey 1 derslerine çalışılsa bile direkt düzey 3'e başvurmak en mantıklısı.

Son 3 Sınavda Lisans Türüne Göre Sınav Başvuru Sayısı

sınav başarı oranı ise geçme notunun 60 olduğu döneme göre çok da değişmemiş aslında.düzey 3 başarı oranı %7.halen çalışmakta olan siciller ise konulara aşina olduklarından dolayı %21 oranında sınavı geçtikleri görülüyor.

kısacası bu sınavın herhangi bir modülüne çalışmadan girip sınavı geçme ihtimaliniz %7.o yüzden ön hazırlığınız yoksa boşu boşuna paranızı dökmeyin.

Sınav Türüne Göre Çalışan/Çalışmayan Sicil Başarı Oranları

diyeceklerim özetle bunlar.yabancı sertifikasyonlar hakkında sonra yazacağım.açacağım eğitimle alakalı merak edenler mailden bana ulaşabilirler.
kaynak

1 yorum:

 1. yukarıda yazılmış yine yazayım. lisansı almak iş buldurmaz. zaman ve para harcamayın. belli bir süre sonra hem iş bulamamış, hem de para ve zaman kaybına uğramış olacaksınız. Nereden mi biliyorum? Tahmin edin. isteyene fazladan düzey3+türev lisansları satılır :)

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol