27 Mayıs 2016 Cuma

12 Borsanın Kekoları: Teknik Analizciler

merhaba. işten vakit bulursam hisse.neti okumaya çalışıyorum.amacım yatırımcıların aklından geçenleri bilmek.hatta bugünlerde telefonlarım hiç susmuyor.her hafta başka bir foreks şirketi beni teknik analiz eğitimlerine davet eder oldu.onlara "hayırdır, eğitmen ben miyim?" şeklinde cevap veriyorum fakat anlamıyorlar.akıllarına da gelmiyor bu sözün üzerine kim olduğumu araştırmak.aslında çok kolay.

en çok da twitterda teknik analizcileri yağlayan tabakaya kızıyorum.bu adamlar sürekli kaybetmelerine rağmen halen nasıl ayakta duruyorlar.aklım almıyor.borsada temel analizden haylice fazla takip edilen ve alım satım metodu olarak kullanılan bu yönteme inananları teknik analiz diyor.ama bu adamların yazılarında teknik analiz adına hiçbir şey yok.sözde hisse senedi seçtiklerini sanıyorlar.akla mantığa aykırı olmasına rağmen görsel bir analiz olduğundan insanların ilgi odağında bu var.bu adamların aracı kurumlara para kazandırmak dışında bir halta yaradıkları söylenemez.ne kadar kaybederlerse kaybetsinler bu tutkudan asla vazgeçmezler.kayıplarında teknik analizi değil,kendilerini suçlarlar.öyle ya tam olarak bilmedikleri bir şey vardır ve bu seferki hataları bunun yüzündendir.daha çok teknik analiz okudukları taktirde bu hatanın tekrarlanmayacağından şüpheleri yoktur.

anlayacağınız tüm bu olanlardan anladıkları tek şey,teknik analizi ne kadar iyi bilirlerse o kadar çok para kazanacaklardır :)

televizyonlarda sıkça gördüğümüz,etiketi uzman olan çoğu kişi farkında olmadan temel analiz sonrası teknik analize başvuruyor.söyledikleri bir iki cümlenin ardından hemen konu teknik analize bağlanır.anında grafikler açılır.fiyatın nerede destek/köstek yaptığı çizgilerle gösterilir.bunlar olurken kekolar ekrana gözlerini dikmiş,öylece bakmaktadırlar.o an zihinlerinden geçen tek şey,ben de bir an önce teknik analiz öğrenip para basmayalım,arzusudur.

bu falcı teknik analizciler iki çizgi çekerek,bunun da adına destek diyerek bir nevi öngörü yaptıklarını zannederler.lakin onların yaptığı fal bakmaktan başka bir şey değildir.bırakın rsı'a bakarak bir sonraki haftayı tahmin etmeyi,yarım saat sonrasına bile yorum yapamazsınız.grafiklere bakmak bir bilim değildir.fal bakmaktır.ve kekolar geleceği öngördüğünü iddia eden en iyi falcının peşine düşmüşlerdir.

aslında gülümsenecek bir konu değildir yıldız falı, ciddi bir konudur.italyada, özellikle güneyde ve de çoğunlukla kadınlar, televizyonda yıldız falına bakmadan sokağa adım atmazlar, ne hava ne de trafik raporu yıldız falı kadar önemlidir. amerikan başkanı ronald reagan'ın randevularını ve seyahat programını hep karısı Nancy'nin kendi yıldız falı uzmanına danışarak düzenliyordu,bunu biliyor muydunuz? reagan amerika'nın en başarılı başkanlarından biri sayılıyor bugün.çünkü onu seçenlerin istediklerinin hepsini yaptı.[tepeden dibe borsalar,syf.129]

teknik analize göre fiyatların içine piyasadaki tüm haberler yerleşmiştir.atladıkları nokta şudur:şirketin karı,satışları,maliyetleri çok hızlı değişmiyor.buna rağmen neden bir hisse senedi bir günde %20 yükselebiliyor? ardından diğer günler de ralli hareketine devam edebiliyor?

bir şirketin mali tablo ve dipnotlarını okumak vakit kaybıysa şirketin fiyatının arkasında yatan sebepleri nasıl ortaya çıkaracağız? onlara göre hangi haberin piyasayı ne yöne etkileyeceği bellidir.durum buysa ve gelecek geçmişin içerisindeyse neden her teknik analizci grafiği kendine göre yorumluyor? 

falcılar fal bakarken nasıl ki her çizgiyi farklı şekilde yorumluyorlarsa,teknik analiz yaparak grafik okuduğunu sanan avanakların bundan ne farkı var? japon mum çubukları çıktı bir de.her birine neye benzediğine göre isimler verilmiş.üç beyaz asker,yutan ayı,çekiç vs..olur da tepede çekiç görürseniz neyiniz var neyiniz yok satın ve piyasayı terk edin.

bu işin bu kadar basit olacağını senin aklın alıyor mu? 

para kazanmak için fiyatı yükselen hisse senetlerini alıyorlar.düşen hisseleri satıyorlar.çünkü gelen taleple birlikte yükselenler tavan yapmaya,düşenler dibe inmeye yatkındır.düşüş satıcılar kalmadığında,yükseliş ise alıcılar piyasadan çekildiğinde son bulur.bu ticaret mantığının tam tersi.

burada teknik analizciler grafiğin döndüğü noktayı baz alıyorlar.yani ters omuz baş omuz formasyonunun sağ omzu oluştuğunda düşen bir hisse senedi düşüşünü tamamlamış ve yükselmeye de hafiften başlamışsa hisse senedi satın alınabilir.hele bir de alıcıların sayısı artıyorsa değmeyin keyiflerine.adam bunu yaparak trader olduğunu sanıyor ve kendini böyle tanıtıyor.

lan ne traderı.sen zavallının önde gidenisin.lise mezunu adamsın.cebinde var 5bin lira.oradan buradan ahkam kesiyorsun.küçük yatırımcısın ve piyasayı geriden takip ediyorsun.piyasanın hareketine göre karar alıyorsun ve senin adın yatırımcı oluyor.satış yaparken hep arkadasın ve zarar ediyorsun.piyasayı sadece gördüklerine bakarak yorumluyorsun.matematiksel satış sistemlerinden haberin yok.sistemin başarısını sadece yüzdelik getirisine bakarak ölçüyorsun.gerçi basit sistem oluşturma kurallarını bile bilmiyorsun ya.hangi indikatörün hangi piyasada ve parametrede kullanılacağını bilmeden açtığın her grafiğe bollinger band atıyorsun.teknik analizin salt genel yatırımcı psikolojisi sonucu oluşan bir şey olduğundan haberin yok.asıl mücadele etmen gerekenin kendi düşünce yapın olduğunu bilmiyorsun.kararının yanlışına da doğrusuna da sen etki ediyorsun.hatalarını başkalarının üzerine atarak bir sonraki işleminde başarılı olacağını sanıyorsun.sana başka ne söyleyim ki?

bekle.çok sevdiğin bir şey yapacağım.seninle para basan bir formül paylaşacağım ve ikimizde kazanacağız! o da bir sonraki yazıya.

12 yorum:

 1. yazılarınızı takip etmek zevkli.Teknik analizle grafik bakarak para kazanmak isteyen yatırımcılar bu yazdıklarınıza biraz kısacaklar. Onlar direnç destek takibi yaparak kazandıklarını sanıyorlar. Siz onlara gerçeği görmelerini istiyorsunuz. Belki sizi takip edenler külahı öne koyup düşüneceklerdir. kaç kişi bu psikolojiden kurtulacak acaba? Sevgiler saygılar. Mehmet özbilgiç

  YanıtlaSil
 2. Şimdi bu kekoların bazıları periskopta canlı yayın yapıyor. izleyen sayısı da hayli çok olunca kapanışta götleri hep tavan yapıyor. Bunlar ne derse tersini yapsan kazanma şansı daha yüksek ama malesef insanımız bunları ısararla dinlemeye devam ediyor.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, hocam.. İşin özü herkes para kazanmak istiyor. Sanki bizim gördüğümüz basit formasyonları, kıytırık çizgileri spekülatör oluşturmuyormuş gibi.. Binde bir, bir tanesi tutacak elbet. Belki de herkesin kolaylıkla göremeyeceği teknik analiz işe yarayabilir. (altın ve eur/usd için wolfe gibi..) Artık buradan daha düşmez deyip aldığın zaman yedekte en az 10 hamlelik mermi bulundurmak lazım, tabi uzun bir süre maliyetinde tutunabilecek sabır, bu da bir analiz :) Fiyatlar öyle komik ama kimse alamıyor korkuyor, o zaman al bu da bir analiz, komik tabi.. BİST için kendi kendine yeni bir yöntem bulamazsan her zaman kaybetmeye mahkumsun bence.. Hocam şimdi öyle bir yöntem söyleyin ki kimse spek bile bilmesin, söyleyinceye kadar evet ama daha sonrası yok öyle bir şey, spek öğrendi bile :) Saygılar.. SaNaTo@x

  YanıtlaSil
 4. Hocam çok güzel yazmışsın,elinize sağlık, şu sıralar hisseanaliz.net sitesinde umutsari nickili birsi var.twitterda çıkıyo yazdıkları ilginç v e bayağı takipçisi var Siz ne dersiniz..

  YanıtlaSil
 5. Selam, hisse.net'i ben de okuyorum zaman zaman..Okumuş olabilirsiniz forumdan alıntıdır..

  "Arkadaslar, teorik olarak KYnin turk borsasinda para kazanmasi mumkun degil.
  Siz bir hisse aliyorsunuz ve bu paylar kaydi olarak MKK da tutuluyor ancak araci kurum ya da patron bu mallari odunc olarak alip tekrar satabiliyor. Yani teorik olarak sonsuza kadar mal satabilirler. Ama yine bu hisseleri almak icin gereken para ise sinirli bir kaynak yani siz sonsuza kadar alamazsiniz ama adamlar sonsuza kadar satabilir. Siz satiyorsunuz, alanin mali yine MKK da ve adamlar yine bu mali satiyor, sonra dusukten satan bir baska yatirimcinin maliyla yerine koyuyor.
  Ne zaman yukselir? Patron ya da araci kurumlar istedigi zaman yukselir. Bu da ancak KY cogunlukla ya da tamamen satip ciktigi zaman mumkundur."

  Hocam açığa satış ve alışlarda böyle bir durum olabiliyor mu? Net bilmiyorum, sonsuz döngü gibi, bizim hissemiz izinsiz açığa satılabiliyor mu? Böyle bir durum varsa küçük yatırımcının kazanması teorik olarak zaten mümkün değil (T+2 olsa ne olacak..)ve önüne geçebilmek için ne önerirsiniz.. Selamlar.. SaNaTo@X

  YanıtlaSil
 6. http://www.hisse.net/forum/archive/index.php/t-165773-p-4.html
  I.l.s forumunda Alisutcu :) Valla o kadar ilginç şeyler çıkıyorki zaman zaman tabi elle tutulur bir kazanç da olmayınca acaba mı diye şüpheye düşüyorum. Yıl 2012 hiç birşey bilmeden p.t..m almıştım, iyiymiş bu iş diye düşündürdü borsa.. Birşeyler öğrendikçe, çok da aşırı trade yapmasam bile ancak yatırdığımın düşmemesi üzerine kurulu sanki :) Pek de kızamıyorum gülüyorum tabi ama şüphe vermek de önemli tabi, insan bu saçma fikirleri kendisi bile düşünüyor zaman zaman. Selamlar.. SaNaTo@X

  YanıtlaSil
 7. Simdi genel bir yorum yapacagim tum bu blogla ilgili. Yazilanlarin cogu yanlis o ayri da, bu arkadas teknik analizi grafikteki cizgiler zannediyor sadece. Hayir teknik analiz bu degildir. Senin bilmedigin sey tum senin baktigin o bilancolar, rasyolar, ortaklik yapilari ne bileyim ar-ge faaliyetleri, piyasaya surulen yeni bir urun vs gibi seyler piyasa tarafindan zaten fiyatlandirilmistir :) Yani senin su anda bakip da sonuc cikarmaya calistigin veri, birileri tarafindan zaten yorumlandi ve sonuc fiyata yansidi bile... Yani anlayamadigin nokta bu ve sanki bir marifetmis gibi anlamadigin bir kavram icin insanlara yersiz elestiriler yapiyorsun. Senin baktigin hicbir veri, fiyatin bizatihi kendisinden daha fazla bilgi iceremez, birileri her zaman senden daha cok seybililyordur ve sen kendi kucuk dunyanda bu verileri degerlendirirken, bu birileri o degerlendirmeyi senden 1 ay once yapip harekete gecmistir bile. Buna biz asimetrik informasyon etkisi diyoruz. Yine anlamadigin sey su ki teknik bir kirilmanin nedeni aslinda bu senin 1 ay sonra farkinda olacagin bilginin birileri tarafindan yorumlanip alima/satima gecilmesidir. Yani o cizgi zannettigin teknik kirilmanin nedeni tamamen fundamentaldir aslinda. Bunu da anlayabileceginden kuskum var gerci onun icin bir ornek vereyim. Rusya ticari gorusmeleri dinler, yaptigi bu dinlemeler sonucu elde ettigi tum verileri degerlendirerek onumuzdeki donemlerde bugday arz talebinde arz yanli bir acik olacagini bilir ve gidip vadeli piyasada bugday almaya baslar. O grafikteki cizik sandigin sey de aslinda Rusya'nin yogun miktarda bugday sozlesmesi almasindan dolayi olusan teknik kirilmadir. Sen de 3 ay sonra fiyatlar tepe yaptiginda yaptigin analiz sonucu hmm bugdayda cok buyuk talep fazlasi var almaliyim dersin yaptigin o muthis temel cikarimlar ile ve tepeden alirsin Rusya'nin sattigi o bugdayi. Onemli olan sey boyle fundemantal sebeplerle olusan kirilmalar ile, tamamen gurultu sonucu olusan yaniltici kirilmalari birbirinden ayirt edebilecek sistemik bir yaklasim uygulamaktir. Insanlar islem yapabilir, bu islemlerden kar da edebilir zarar da, burada sanki her sey imkansizmiz gibi anlatiyorsun ve bu kesinlikle dogru degil. Bu nedenden dolayi birak yaptigin islemlerden kar etmeyi, senin herhangi bir islem yaptigindan dahi suphem var benim. (Eger merak ediyorsan da lise mezunu degilim Ekonometri, PhD. fakat bunun da islem yaparak para kazanma ile uzaktan yakindan ilgisi yoktur. Bir insanin aldigi egitim ile piyasada kazandigi para arasinda en ufak bir korelasyon yoktur, aksi halde etrafimiz USD milyarderi profesorler ile dolu olurdu degil mi?)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birisi bu ekonomi doktorası yapmış arkadaşa asimetrik enformasyon ve etkin piyasalar hipotezinin ne olduğunu anlatabilir mi? ayrıca okumamış yazdıklarımı. ben de iki çizgi çizmekle bir yere varılamayacağını eleştiriyorum.

   Sil
 8. Zaten benim yazdigim bir seyi neden baskalari bana anlatsin ki? Bu mantikli mi sence...Etkin piyasalar hipotezi sadece bir hipotezdir ve dogru olsaydi eger senin de bu blogu yazmana gerek kalmazdi sanirim. Aksine bunun dogru olmadigini ileri suren cok daha fazla hipotez var. Onu da sana birileri anlatabilir mesela. Ayrica yine ornek vermek gerekirse bu begenmedigin analiz yontemini kullanarak baslangic sermayelerini %250.000 gibi rakamlara cikaran trader.lar da vardir ve etkin piyasalar varsayiminin yanlis oldugunun canli kanitlaridir. Boyle bir blog yazdigina gore bu isimleri bildigini varsayiyorum. Asimetrik bilgiye gelince, bunu zaten yazan benim ve yazma amacim da senin aslinda grafik paterni sandigin seyin altindaki fundamental neden olmasiydi. Tektar etmek gerekirse (eger Warren Buffett degilsen) senin bu gun yorumladigin temel bilgiler aslinda cok onceden baskalari tarafindan yorumlandigi icin soylediklerin tamamen gecersiz. Yok sen israrla ornegin BOJ'in yapacagi aciklamanin, o aciklama yapilana kadar hickimse tarafindan bilinmedigine inaniyorsan bu apayri bir algilama problemi olur. Hulasa; senin elindeki hicbir veri sana mevcut fiyattan faha fazla informasyon saglayamaz ve aklina gelebilecek her piyasa icin bu boyledir. Bir duzeltme de ekonomi degil doktoram ekonometri ve calisma alani da zaman serileri analizidir ama bunu da sirf sen birilerini lise mezunu olmakla sucladigin icin yazdim yoksa bir onceki mesajda yazdigim gibi piyasa acisindan en kucuk bir onemi yoktur akademik egitimin. Yine baslangicta soyledigim gibi elestirimin ozu bu yazi ozelinde degil genel. Senin yazdiklarini okuyunca ortaya cikan genel sonuc hicbir sekilde piyasada basarili olunamayacagi ki elestirdigim nokta bu cunku boyle bir sey soz konusu degil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. türkiye piyasasının zayıf formda dahi etkin olmadığı veya bazı araştırmalarda yarı güçlü formda etkin olduğu söyleniyor. ayrıca etkin piyasalar hipotezine karşı öne sürülen teorileri bildiğimi sen de biliyorsun. tonis vaga'nın kaostan kar etmek kitabı bu araştırmaların bilinen en iyi örneği. ben de bahsettiğin gibi teknik analiz için gereksinim duyulan fiyat setinin içerisinde tüm bilgi, haber vs. olduğunu biliyorum. bu teknik analizcilerin bilindik bir dayanağı. başka hangi hipotezlerin var. tartışalım. istersen teknik ya da temel değerleme üzerinde konuşabiliriz.
   piyasa açısından eğitimin bir önemi olmadığında hemfikirim. benim eleştirdiğim nokta bu eğitimsiz kitlenin çokbilmişler gibi yorumlar yapması ve bunların peşinden sürüklenen kekolar.

   Sil
 9. Bu yazınızı gayet güzel buldum. Daha sadece 1 aydır bu işle uğraşıyorum daha doğrusu işte bir şeyler öğrenmeye falan çalışıyorum. Ve buna rağmen sizin bu dediklerinizi gayet güzel deneyimledim. Çok basit bir örnek vereceğim, bir forex firmasında hesap açtım bu firmada kaldıraç oranını değiştiremeyeceğimi sonradan öğrendim (tabi bunda hata benim yeni başlamış olmamdan kaynaklı tecrübesizlik yada bilgisizlik diyelim) her neyse. Efendim bu hesabımdan paramı çekmek için müşteri temsilcisini aradım, neden sordular, riskin bu sermaye ile bana fazla geldiğini söyledim. Sonuçta benim piyasa hakkında bir şey bilmediğimi söylemeye başladı oradaki temsilci. Kendisi bu işi mükemmel biliyormuş gibi konuşmaya başladı. Hatta işi o kadar abarttı ki "milyonluk traderlara işi öğretmiş" olduğunu söyledi. Sonuçta bu dingil gibi bu piyasayı yalayıp yuttuğunu sanan insanlara ders vermeye çalışan kişi çok. Yani şu bir ayda bunu kesin bir şekilde anladım. Birisi sana ben biliyorum derse o bilmiyordur kesinlikle hatta dön arkanı koş. Ben de işte bu ve bunun gibi dingillerin hazırladıkları kaynaklardan (zaman yetersizliğinden dolayı) vs. çıkarımlar yaparak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Elbette dediğiniz gibi teknik analiz hiçbir işe yaramaz fiyatın yönünü bilmek için teknik analiz değil geleceği görme yeteneği lazım. Sonuçta ben daha 1 aylık bir çaylak olarak bunu anlamışken etrafta bu teknik analiz teorilerine indikatörlere kafayı takmış adamları gördükçe kendimi gülmekten alamıyorum. Bu saçmalığı eleştiren güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol