9 Ekim 2016 Pazar

3 Foreks Traderları ve Beyhude Para Kazanma Çabaları

önceki yazılarımda adını sıkça andığım forekszede arkadaşımla bugün de karşılaştım.önce bana aracı kurumda çalışan muhtemelen dealer olduğunu tahmin ettiğim güzeller güzeli hatunla nasıl buluştuklarını ve ardından önüne getirilen sözleşmeyi imzalayıp nasıl da 5.000$'lık hesabı bir çırpıda açtırdığını gözleri parlayarak anlattı.sonra cep telefonuna yüklemiş olduğu metatrader yazılımını açtı ve bana "bak şuradan alıyorsun hatta şuraya bir emir girip,fiyatın o seviyeye geldiği anda otomatik satış yapabiliyorsun" dedi.bu kısa süreli konuşma sonrasında dışarı çıkıp bu kadar bilgiyi nasıl özümseyeceğimi düşünerek bir sigara yaktım.öyle ya stoplossu bu şekilde anlatan birine ilk defa rastlıyordum.

bir an aklıma bu adamın hesap açtığı aracı kurumun nasıl bir aracı kurum olduğunu araştırmak geldi.çoğunuz bilmez ama bazı aracı kurumlar sizi fxcm'e bağlamadan önünüze bir program koyar ve siz sanki uluslararası piyasaya bağlanıyormuş hatta başka bir kurum tarafından arada bir denetleyici kuruluş varmış gibi fiyatlar networkten gelen en iyi alış ve satış kademelerinden,üstüne biraz kar koyup kurumun ekranına yansıtılıyor sanabilirsiniz fakat iş öyle yürümez.

aracı kurum sizi aldatır ve yaptığınız tüm kar/zarar işlemleri kurumun kasasında kalır.yani ortada ne denetleyici bir kuruluş ne de network vardır.araco kurumun kasasına karşı işlem yapıyorsunuzdur.emirleriniz iletilmez.

bu bana göre piyasadaki en büyük açıklardan biridir.foreksle ilgili yazılarıma yorum ve e-mail atarak dönen birçok yatırımcı oldu.ama sadece bir kişiye aşırı kızdığımı hatırlıyorum.

yorumda zatı muhterem "fiyatlar önümüzdeki ekrana yansıyor,banane nereden,hangi networkten geldiğinin" gibi bir laf etmişti.ben de ona uzun bir yazıyla cevap vermiştim.lakin benim bu söylediklerimden yatırımcılar foreks'e karşı olduğum izlenimini alıyorlar.

hayır.karşı değilim.senin hangi piyasada işlem yaptığının benim için bir anlamı yok.sadece şunu bil ki: arada network,denetleyici kuruluş ya da prime broker yoksa,büyük paralar kazansan bile aracı kurum seni arayıp "scalping yaptınız,üzgünüz ama 46.000$ kazanmış görünüyor olsanız bile bu parayı veremiyoruz.sözleşmenizin aksinde işlem gerçekleştirdiniz" diyebilir.

sonra gelip ağlama.nedenini yukarıda anlattım.sen aracı kurumun kasasına karşı rulet oynuyorsun ve kasa asla senin para kazanmanı istemez.seni arayan sözde yatırım uzmanlarına kanıp eur/usd işlemi yapıyorsun ama bir bilsen arkada dönen dolapları.

kaybetmen gerek ki orada çalışan uzman evine ekmek götürebilsin.maaşını alabilsin.tabi bu söylediklerim bütün aracı kurumlar için geçerli değil.işini hakkıyla yapan çok sayıda aracı kurum var.onca denetlemeye rağmen yine de böyle kötü durumlar yaşanabiliyor.

bu yazı yayınlandıktan sonra kekonun biri prime broker nedir diye soracaktır bana.biliyorum.
anlatayım.hani şu aracı kurum ve bankanın en iyi alış ve satış fiyatı eşleşmesi vardı ya.orada bu iki kurum kendi aralarında muhasebeyi direkt yapmak yerine takas aracısı kullanıyorlar.

bu durumda ortada bir güven boşluğu ve operasyonel risk olmuyor.prime brokerlar da haliyle edindikleri bu görev karşılığında takas için ücret alıyorlar.

bir aracı kurum düşünün.bankalara güvenmiyor.gider prime brokerda hesap açar ve o hesaba para koyar.bu takas işlemini iki kurum adına prime broker gerçekleştirir.aracı kurum dolar alıp tl sattıysa,banka 2'de tl alıp dolar sattıysa,banka 2'nin doları aracı kuruma göndermesi,aracı kurumun da tl'yi banka 2'ye göndermesi takas aracısı tarafından gerçekleştirilir.

banka 2 ile aracı kurumun takas aracısında açmış olduğu dolar ve euro hesaplarında virman yaparak, prime broker banka 2'nin dolar hesabından eksiltip,aracı kurumun tl hesabını arttıracak ve buna karşılık banka 2 tl aldığı ve aracı kurum tl sattığı için,aracı kurumun takas aracısındaki dolar hesabını eksiltip,banka 2'nin dolar hesabını arttırmak suretiyle takas muhasebe işlemleri gerçekleştirilir.

en önemlisi banka 2 ile aracı kurum arasında bir işlem anlaşması olmasa dahi,prime broker sayesinde işlem yapılabilmesi sağlanıyor.

nerede işlem yaptığını bil diye yazıyorum bunları.yakında nasıl para kazanacağını anlattığımda onu da okursun.sabırlı ol.

ha unutmadan aracı kurumda hesap açmadan önce sor bakalım denetleyici kuruluş kimmiş.bir de bu konuda ayrıntıların yer aldığı sözleşmenin dökümünü iste.sana kurum sırrıdır falan zırvalarlarsa bil ki ortada bir sıkıntı vardır.

olur da sorduğun bu sorulara mantıklı yanıtlar alırsan denetleyici kuruluşun adını şuraya gir.kontrol et.gerçekten böyle bir kurum var mı yoksa bu kurum hesap açmaya niyetlendiğin kurumun merdiven altı yan kuruluşu mu? denetleyici kuruluşların büyük kısmı national futures association üyesidirler.

ha yok benim foreksle falan işim olmaz.ben hisseleri takip ederim ancak,diyorsan yazının bundan sonraki kısmı seni ilgilendiriyor.

bilen bilir.mardin çimento sürekli analiz ettiğim hisse senetlerinden bir tanesi.twitterda binlerce takipçisi olan destek köstekçiler bilmez bunu.onlara ülkenin en iyi sanayi şirketleri hakkında bir soru yöneltildiğinde bile utanmadan şurası destek diyebiliyorlar.finansal okuryazarlığımız çok zayıf ne yazık ki.

isterseniz benzer şirket değerlemesi usulüne göre bir analiz çıkartalım.
burada özellikle f/k,firma değeri/favök,fiyat/nakit akımı ve firma değeri/net satış rasyolarını kullandım.sektör değerlemesi yaparken -burada çimento beton sektöründen bahsediyorum- bu oranlar mantıklı olabilir.

değerleme yöntemi olarak,cari piyasa çarpanları ve 5 yıllık ortalama piyasa çarpanlarını kullandım.bu arada yaptığım değerlemenin dolar bazında olduğunu hatırlatırım.

mardin çimento

yukarıdaki ekte net kar ve favök marjında mardin çimentonun iyi durumda olduğunu görüyoruz.ayrıca satışlarında sektörün bir hayli üzerinde büyüme söz konusu.

bu analizden ufak tefek şirketleri çıkaralım.piyasa değeri mardin çimentonun piyasa değerinden düşük olanları.aslında tablo baya değişecek ama uğraşmak istemiyorum.

bir de cari piyasa çarpanlarına bakalım.

mardin çimento cari piyasa çarpanları

carideki piyasa çarpanları,beş yıllık ortalamasının oldukça altında seyrediyor.şu andaki piyasa koşulları son 5 yıllık ortalama piyasa koşullarından kötü.dolayısıyla piyasada şu an oluşan fiyatlar,olması gerekenin altında olabilir.bu veriler ışığında olması gereken nedir?

mardin çimento değerleme sonucu


86.618 milyon dolarla 196.733 milyon dolar arasında bir rakam var baktığımızda.tüm bu rasyoları %25 oranında ölçeklendirdiğimde hedef değerim 134.530 oluyor.hedef değerine göre de benim şu anda yaklaşık %-24.36 oranında bir iskonto primim çıkıyor.yani bugün mardin çimento firması sektör ortalaması ve 5 yıllık tarihsel piyasa çarpanlarına göre olması gereken değerin üstünde işlem görüyor.

analizin nasıl yapılacağını basit bir yöntem üzerinde göstermek istedim.geç oldu.yarın devam ederiz.

3 yorum:

 1. merhabalar hocam yazılarınızın tamamını buyuk bir zevkle takip ediyorum lakin forex piyasası ile ilgili dolandırıcı şirketler haricinde yazdığınız parite analizi yapılırken olması gerekenler nelere dikkat etmemiz gerektiği hangi yöntemleri kullanmamız gerektiği konusunda malesef hiç yazmıyorsunuz elbette ki sizin gibi birinden surası desdek burası köstek suradan kırıldı gibi saçma sapan teknik analiz yorumları beklenmez ama bu piyasada milletin üç kurusuna gözünü dikmiş telefonla arayıp 2 gün içinde teknik analiz kursu adı altında saçmalayıp utanmadan sertifika dagıtıp sonrada artık sertifikalısınız kendiniz gördünüz en az 10,000 dolar hesapla 3 ay içinde kendini milyoner zannedecek insanları bulabiliyorlar onlarcasıyla telefonda görüşürken anlattıkları karşısında şaşıp kalmamak mümkün değil sanki tüm piyasa ortalamalar üzerinden dönüyor farklı zannettikleri hesaplama tekniklerinin hepsinin aslında farklı hesaplama yollarıyla aynı seyi verdiğini yani onlarında ortalama olduğunu kendileri bile bilmiyor ekonometri mezunu olduğumu söylememe rağmen bana ortalama satmaya çalışan kendine uzman diyen tüm piyasanın çan eğrisi ucubeliği üzerine döndüğünü sanan insanlardan bıktığım için sizi takip ediyorum fakat lütfen çok daha kapsamlı analiz yöntemleri hakkında yazmanızı bekliyorum iyi çalışmnalar

  YanıtlaSil
 2. kıymetlı zamanınızı ayırıp detaylı şekılde anlatıgınız ıcın sızı kutlarım ustat bande malı musavrım sızı takıp eden fanatık bır okurunuzun,guzel turkçemızı etkın kullanarak vurgu bırsekılde kullanmısınız, fazla degıl sadece f/k ve rasyo ranlarına ılskın bır kac gorusumu yazmak ıstedım değer yatırımı konusunda warren buffet bile f/k oranlarına p/d defter degerıne ardısık kar rakamalrına temettu verımı yuksek olan fırmaları tercıhederek yatırım kararını veren ve dunyanında sayılı zebgınlerı arasında yer alıyor, medyada sosyal medyada gazete haberlerınde veya ekonomı dergılerınde bıle warren buffet 'ın varlıkgının ne akdarını altına dolara emtıaya yatırdıgını yazarlar kaleme alıyor, demekkı deger yatırımı oldukca getırısı yuksk kabul edılebılrı anlaşılabılır ve uzun vadelı yatırım olarak kabul edılıyor, demem o ki "amerika 'yı yenıden keşfetmeye gerek yok arkadasım" kımse kımseye kısa vadede para kazandırmaz ve bilimsel bir içeriğe dayanmayan bilgilerle alım satım yapmakta bilime ve teorıye aykırıdır. bu pıyasanın bır can eğirisi var on birim para varken 3 'u bır parıtede ıse 7 'si diğer taraftadır, 11 bırım para olmaz tedavuldekı para sayısı artar işlem yaoıldıkca, derınlık meydana gelır ama bu da sana fayda sglamaaz, yatırımını mılletın uc kurusuna dıkmıs ınsanların ağına gelmemen ıcın bılanço donemlerıne dıkkat et , her donem kar acıklayan fırmaları tercıh et, temettu dagıtan fırmaları ızlemeye al, sermayesı kucuk ve buyumeye elverıslısektorde faalıyet gosteren , f/k oranları cok yuksek fırmaları ızle neden yuksek, f/knoranıdusuk olan fırma neden dusuk, öze sermaye karlılıgı ıle f/k oranı ılsıksını kur ve kursun kalem ıel alıp yaz notali, tarıh at, bır sonrakı bılanço donemınde karsılastır, oncekı donemlerde ırdele ve aradakı farkı bul neden -+ olmus , """""""gibi...konulara dıkkat cekmısını z , bende bir kaç satur yazmak ıstedım ,,,selamlar anaradan

  YanıtlaSil
 3. FX aracı kurumları incelerken dikkat etmeniz gerekenler: (tabii bunlar yinede yüzde yüz iyi şirkettir demek değildir)

  1)Türkiye Sermaye Piyasalar Birliği sitesine girin ve aracı kurumların güncel karşılaştırmalı verilerine bakın orada "müşteri ile gerçekleştirilen işlem hacmi" "aracı kurumlarla gerçekleştirilen işlem hacmi" diye alt alta 2 veri göreceksiniz o veriler arasında ciddi farklar yoksa o aracı kurum sizin emirlerinizi piyasaya iletiyor demektir.

  2)İncelediğiniz aracı kurumun fiyat sağlayıcılarını araştırın, hangi ülkede, sponsorluk yapıyor mu, tecrübeleri nelerdir, kurumla fiyat sağlayıcısı arasında ortaklık var mı? gibi şeyleri araştırın (spk dan bilgi alabilirsiniz)

  3)Kurumun reddedilme oranlarını inceleyin hedge, scalping izin veriyor mu bakın. Spread oranları mantıksız derecede düşükse o kuruma karşı dikkatli olabilirsiniz zira ciddi bir aracı kurumsa tek geliri spreaddir ve spreadi aşırı düşük veremez.

  4)Aracı kurumun teknik altyapısı önemlidir. Güvenilir de olsa teknik altyapısı yetersizse sizi sıkıntıya sokabilir.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol