6 Ocak 2017 Cuma

5 Foreks'te Kar Etmenin Mümkün Olmadığı Gerçeği

forekste neden kazanamazsın sorusuna verilecek mutlaka birçok cevap vardır.gün içerisinde çok yoğun olmama rağmen beni bile arayıp,"yatırımlarınızı hangi finansal araçlarda değerlendiriyorsunuz" sorusunu sıklıkla soruyorlar.hemen ardından foreks işlemlerini öyle bir anlatıyorlar ki sanki bu piyasaya yatırım yapan müşteri karlılığı oranı %25'in altında değilmiş gibi.genellikle yatırımcıların %75 civarı zarardadır.

geçenlerde bir iş için bir yerde otururken aniden biri yanıma geldi ve foreks hakkında konuşmaya başladı.bozuntuya vermeden ne iş yaptığını,hangi aracı kurumda çalıştığını ve foreksin avantajlarını sıraladı durdu.bense hiç belli etmeden foreksin gerçekten oldukça kazançlı bir yatırım aracı olduğundan,türkiyede bu işin spk'nın denetime aldığı günden beri baya ilerlediğinden falan bahsettim.

bu baktı ki benim konuya biraz ilgim var.başladı şu veriyle şu döviz çifti arasında şöyle bir korelasyon var ve uzun süredir bozulmuyor,algoritmik trading şöyle para kazandırıyor falan.tabi o noktada her zaman söylediğim gibi anadolunun taşra üniversitelerinin birinden mezun olan,lisansı ve doğal olarak aracı kurumda çalışma yetkisi olmayan bu arkadaşa birkaç şey söylemem gerekiyordu.ben de ona söylediklerimi bugün sizlerle paylaşmak istedim.

algoritmik trading fırsatını her aracı kurum sunmuyor ama gerçekten faydalı olabilir.en azından insan faktörünü ortadan kaldıran bu sistemlerin alım/satım işlemini belirli kural setlerine dayandırması ve önceki fiyat hareketlerinin yeniden gerçekleşeceği esasına göre bazı noktalara stoplar ve take profitler koyup,bunları bir sistem adı altında bağlayarak işlemleri yatırımcının yapması yerine emir verilmesi bunun basitçe tanımıdır.

bu işten anladığını sanan çoğu kişi sistemlere sadece al/sat noktaları koyarlar halbuki stop/hareketli stop ya da take profit seviyelerini/yüzdelerini belirlemeden algoritmik sistem oluşturmak doğru sonuçlar vermeyecektir.

herkesin çok para kaybettiği bir ortamda algoritmik sistemlerin size çok az dahi olsa para kazandırması,sizi piyasadaki diğer yatırımcılardan farklılaştıracaktır.

diğer konuya gelelim.yorumlarda şiddetli savunucaları çıkıyor.doğrudur aracı kurum riski türkiye için baya düşüktür hatta yoktur.çünkü yatırımcıların teminat bakiyeleri takasbankta saklanır.lakin bir aracı kurum yurt dışındaki işlemler için sermayesinden belli bir miktarı yurt dışına yollayabilir.siz bir kurumda hesap açtığınızda bu para takasta saklanmak zorundadır yani kurum bu parayı yurt dışında beraberinde iş ortağı olduğu bir kuruma kendi ekranlarında işlem yapılması üzere parayı kullandıramaz.bu noktada kıbrısta faaliyet gösteren kurumlar paranızı sağlama almanız açısından baya risklidir.

yurt dışındaki aracı kurumlar,türkiyedeki aracı kurumlarla iş ortaklığı yapabilmek için onlara bir işlem limiti tahsis ederler.burada yatırımcının parası yurt dışındaki aracı kurumda tamamıyla temsil edilmez.ama bazen teminatın bir kısmının yurt dışına yollandığı olur.

bir aracı kurumun 500 müşterisinin tamamının dolar/tl pozisyonunda aynı yönde olması ihtimali çok azdır.bu durumda aracı kurumun kendi içindeki pozisyonu birbirini denkleştirebilir.yarı yarıya alış ve satış varsa aslında dolar/tl paritesinde yurt dışındaki hesapta hiç pozisyon taşımamıştır anlamına gelir.

her neyse.

gelelim diğer konuya.

faiz/emtia ilişkisinden bahsetmişti o arkadaş.taşradan mezun ve kendini piyasaların üstadı olarak tanıtan bu adam anlattığı şeyin gerçekten ne olduğunu biliyor muydu?

emtiaların yükselişi genelde talebin artışıyla olur.arzın azalması da emtia fiyatlarını yükseltse de sektörde ciddi sıkıntılar var demektir.bu talep artışı ekonomide bir canlanmanın göstergesidir.canlanma;fabrikaların üretim yapması için gerekli olan şeydir ki o talep varsa üretimler ve stoklar artar.kapasite kullanımı hızlanır.bu durum dow jones commodity index dediğimiz ve sanayide kullanılan emtiaların fiyatlarını içeren djcı endeksinin yükselişine neden olur.bu endekste yaklaşık 30 civarı emtia yer alır.

djciekonomik faaliyetlerdeki yükseliş aynı zamanda faizlerdeki yükselişi de beraberinde getirir.normal şartlarda dolar faizleri yükseliyorsa bu durum bahsettiğim gibi ekonomik büyümenin arttığı anlamına geleceğinden emtia fiyatlarının da artması beklenir.faizler yükselirken dolar değer kazanıyorsa,bu durumda emtialar da değer kaybedecektir.

dolar faizlerinin yükselişi doları güçlendirmiş olabilir.dolar güçlenince de emtialar düşebilir yalnız sadece buna bakarak bir karar almak yanlış olur.özellikle asya ülkelerinin emtialara olan talebi bu noktada çok önemlidir.

kısacası piyasalar arası ilişkiler her zaman sadece bir kurala bağlıymış gibi hareket etmezler.emtialar ve dolar birbirine ters orantılı olduğundan sırf dolar faizi düşüyor diye emtiaları satmak büyük bir hatadır.

neyse bunu da geçelim.
son olarak benle konuşmaya çalışan bu arkadaşa white label'ın ne olduğunu sordum.öylece kalakaldı.sen değil miydin benle piyasaları tartışmaya ve beni forekste işlem yapmaya zorlayan adam?

piyasayı bilen gerçek üstatlar kendilerini size ispat etmeye çalışmazlar.onların fark edilmeye ihtiyaçları yoktur.bir sistemleri ve her durumda b planları vardır.onlarla kolaylıkla karşılaşamazsınız.yollarına yalnız devam ederler.diğerlerini ise aşağıdaki yorumda bir okuyucum gayet güzel açıklamış.white label neydi peki?

bir aracı kurumun spk denetimi dışında kalan yabancı aracı kurumlarla white label ortaklığı kurması yasaktır.yani türkiyede bir aracı kurum almanyadaki başka bir aracı kurumla white label ilişkisi kuramaz.bu konu aracı kurumların birbirlerinin genelde birinin diğerinin altyapısını kullanması ve sanki bu altyapının kendisine aitmiş gibi sunulması durumudur.tam anlamıyla acentelik ilişkisine benzer.

white label sağlayan kurum diğer aracı kurumun müşterilerinin tüm bilgilerini görebilir,açık pozisyonlarını okuyabilir hatta kişisel nitelikteki verilerine bile ulaşabilir.white label sağlayan kurum batarsa eğer white label alan aracı kurum tamamen güvencesiz bir durumda kalır.

white labela aracılık eden kurumlar aldığınız pozisyonlara karşı farklı stratejiler geliştirerek durumu kendi lehine çevirmeye çalışır.

türkiyede buna izin veren aracı kurum var mı bilmiyorum.reklamları dönüyor fakat onlarla uğraşacak boş vaktim yok.bu yazıda sizlere yine forekste neden para kazanamazsınız? sorusuna cevap bulmaya çalıştım.umuyorum ki para kazanmanın yolunun teknik analiz indikatörleri olmadığının farkına varmışsınızdır.olay sandığınızdan daha komplike işliyor.
*blogumda sadece kişisel görüşlerime yer veriyorum.piyasada gerçekten ciddi para kazanan kişileri tanıyorum ve sayılarının hiç de azımsanmayacak kadar fazla olduğunu biliyorum.buna rağmen forekste piyasa geçmişi olmayan/enstrümanları analiz etmekten yoksun küçük yatırımcıların işlem yapmalarını doğru bulmuyorum.*

5 yorum:

 1. Şu ana kadar fx le ilgili Türkiye'de okuduğum en mantıklı cümle "piyasayı bilen gerçek üstatlar kendilerini bu şekilde belli etmezler.onların fark edilmeye ihtiyaçları yoktur.sürekli kazanırlar ve onları kimse tanımaz.yollarına yalnız devam ederler" sen gerçekten iyisin sayın yazar...

  YanıtlaSil
 2. Hocam siz ne soylerseniz soyleyin ne yaparsaniz yapin bu millet bundan donmez sizde tum yazilarinizda hep nasil kaybedilecegini anlatiyorsunuz cok sukur bir kerede nasil kazanilacagini anlatsanizda bizde en azindan gercekleri soyleyen reklam kokmayan bir kalemden istifade etsek siz vermeseniz bile bu konuda ucretli ders veren birilerini muhakkak tanirsiniz piyasayi ogrenicem diye kaptirilan paralari hic olmassa oralara verelim gerisi yetenek ve sans karisimi bisey artik

  YanıtlaSil
 3. 5.1 bir trilyonunun döndüğü, sadece (özellikle bizim ülkemizde) kumar olarak oynandığı için (hedeflerin 100 pips-250 pips yada yüzdelik değişimler yerine 500 dolar/1000 dolar kazansam bana yeter diyip girip çıkanlar) %75'in kaybettiği piyasayı, 1 AYLIK DENEYİMLE teknik analizin saçma olduğunu düşünen birinin yaptığı yorumu da yazınıza ekleyerek mi forex hakkında yorum yapıyorsunuz ??? Yazınızda verdiğiniz cevaplara ve fx piyasası hakkında ki yoruma istinaden sanırım sizinde piyasa hakimiyetiniz herhangi bir ekonomi öğrencisinin bilebileceği kadar.

  YanıtlaSil
 4. bütün bloğu okudum inan çok saçma yazıların var ve belli ki piyasadan iyi bir tokat yemişsin şimdi kalkıp piyasayı kötülüyorsun.

  YanıtlaSil
 5. "taşra üniversitesinden mezun" cümlesi tek başına bir şey ifade etmez belki ama siz aşağılamak maksatlı kullanmışsınız belli ki. Ve anlatmak istediğiniz konunun özüyle hiç bir alakası yok, sadece aşağılamak istemişsiniz. Anlatım bütünlüğü yok, konu dağınık, verilen bilgilerin çoğu dayanaksız.. Üslubunuz küstah.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol