17 Şubat 2017 Cuma

1 SPK'nın Yeni Foreks Düzenlemesi

bir süredir foreks hakkında yazılar karalamaya başlamıştım.hatta daha önce hiç düşünmediğim bir şekilde blogumu takip eden arkadaşlarla bir istanbul buluşması yapmak istedim.açıkçası başarıya ulaşmasa da aklımda bu iki konu daima vardı.

spk'nın foreks üzerine çıkardığı yeni tebliğ gelecekte iyi mi olur kötü mü bilemem.biraz evvel okuduğum bir haberde,bu düzenlemeyle birlikte forekste var olan 121bin yatırımcının yavaş yavaş yurt dışına para çıkarmaya başladığı söyleniyor.ben bunu anlamıyorum halen.tebliğin fx'e ilgi duyan,birikimlerini değerlendirmek isteyen küçük yatırımcıyı etkileyeceği söyleniyor ve aracı kurumların asıl kazanmaya çalıştıkları kesim burası.öyleyse bırak 100$'ını alsın gitsin kıbrısa.neden peşinden koşuyorsun ki? senin uğraşın 50.000 tl ya da muadili dövizi olan yatırımcı olsun.

yatırımcı sayısının içerisinde likidite sağlayıcılar var.sadece müşteri bazlı düşünürsek bu rakam 62bin civarında.bir başkası türkiyedeki toplam foreks yatırımcısı sayısının abartıldığını yazısına konu ederken,tspb  tatistiklerinde ciddi anlamda bu sayıda son yıllarda büyük bir artış olduğu görünüyor.aracı kurumların satış departmanlarında çalışan sayısı çok arttı ve bunlar her quarter prime koşan satışçılar.büyük bir kısmı fx bilmez.piyasa bilgileri yok.benle tartışamıyorlar.

foreks bir kumar masasını andırsa da ya da ne bilim borsada sıfır toplamlı oyun mantığının devrede olduğu bir enstrüman gibi görünse de olasılıkların aracı kurum ve yatırımcı arasında eşit dağıldığını düşünmüyorum.yatırımcılar her zaman aracı kuruma karşı birkaç adım geride işleme başlarlar.buna önceki yazılarımda sıklıkla değindim.(en önemli sebep kullanılan metastock yazılımı)

şimdi gelelim düzenlemeye.eskiden yatırımcı düşük miktar bir teminat ile yüksek kaldıraç kullanıp,yüksek miktarlı bir işlem yapabiliyordu.tabi geçtiğimiz aylarda buna da (özellikle kaldıraç mekanizmasına ket vuracak şekilde) bir düzenleme geldi:
1.     önceki tebliğde yatırımcının başlangıç teminatına göre çıkabileceği en yüksek kaldıraç seviyesi netleştirildi.bu da 20.000 TL sınırıydı.
2.     20.000 TL'nin üzerinde nakdi olan yatırımcılar genel müşteri olarak görünmeyip,profesyonel yatırımcıymış gibi değerlendiriliyordu.bu sayede tl,euro ve dolar çiftlerini içeren paritelerde 1:100 diğerlerinde ise 1.50 kaldıraç kullanabiliyorlardı.(bunun ayrıntısı teminatınız 20.000'in altına indiyse kaldıracınız yine aynı kalıyordu).
3.     eğer başlangıç teminatınız bu rakamın altındaysa saydığım üç döviz çifti dışında kalan diğer paritelerde en fazla 1:25 kaldıraç izni verildi.
4.     kaldıraç oranını arttırmak isteyenler öncelikle teminatlarını 30.000'e tamamlamaları gerekiyordu.
5.     bana göre en doğru işlerden bir tanesi olan demo hesaba yönelik asgari 6 gün içinde yapılması gereken en az 50 işlem zorunluluğuydu.tabi bu da dealerların sizi gün içinde defalarca arayıp "şuradan alalım,buradan satalım,biraz da şundan alalım ve satalım" demelerine sebep oldu.veri ekranı eğitimi adı altında yapılan bu al/sat işlemleriyle bu sınır da aşıldı ve yatırımcılar gerçek hesap açma şansı elde edebildiler.
6.     ikili opsiyon ticaretinde yapıldığı gibi "zararınızın şu kadar size iade" tarzında ifadelere yasak getirilmişti.
neden bu düzenlemeler yeterli olmadı?

kaldıraç oranının 1:10 başlangıç teminatının ise 50.000 TL alt limit olmasına yönelik yeni düzenleme tam bir facia.foreksin bir kumardan ibaret olduğunu öne süren anlayışla, ben hedging işlemlerinde kaldıraçtan yararlanıyorum sözleri bu faciaya sebep oldu.

foreks ne kumardır ne de hedging aracı.bu düzenlemenin vob'a yarayacağı,risk iştahı yüksek yatırımcıların oraya kayacağı hatta birkaç ay içinde kıbrısta faaliyet gösteren aracı kurumların piyasadan çıkanlara dadanacağı söylentilerini de çok saçma.

amacımız doğrusuyla yanlışıyla bu piyasayı anlatmak.bunun için çok sayıda yazı yazdım.aracı kurumların sizlere neyi dayattığından tutun da verilerin nasıl analiz edileceğine kadar.piyasayı tamamen objektif değerlendirme çabasındayım.ne bu işten ekmek yiyorum ne de bir kuruş kazancım oldu.okduğum tüm kaynaklar foreks yatırımcılarının %80 küsürünün parasının tamamını en fazla 3 ay içerisinde kaybettiğini gösteriyor.

internette dolaşan keko reklamlardan,paramı şu kadar sürede 5'e katladım ya da avukatım,haftada 1250$ kazanıyorum,uydurmalarına bu zamana kadar kimsenin kanmayacağını düşünmüştüm.taki matematik doktorası olan arkadaşımın bu reklamlara aldanıp 60.000 lira kaybettiği güne kadar.

kolay yoldan para kazanma diye bir şeyin olmadığını büyük paralar kaybeden yatırımcılar bir türlü anlayamadı.halen de anlamak istemiyorlar.kimse sizi arayıp,komisyon almadığını belirttiği bir işten para kazanmanızı istemez.aynı şekilde foreksten düzenli gelir elde etmek mümkün değildir.düzenli getiri için doğru bir trend tespiti yapılmalıdır ama forekste bu trende bağlı hareket etseniz bile ufak bir geri çekilmede kaldıracın etkisiyle kazandığınız tüm parayı kaybeder,farkına bile varmadan stop out olursunuz.

ayrıca foreks işlemleri temel veya teknik analize duyarlı değildir.yani birkaç indikatöre bakarak ancak uzun vadede trendin gücünü görebilirsiniz.onun dışında 5,10 dk'lık periyotların bile önem kazandığı bir piyasada saniyeler sonrasını teknik analizle öngörmenize imkan yoktur.

foreks piyasasında sadece aracı kurumları iyi tanımak (oyunlarını bile),yatırım yaptığınız döviz çiftine göre strateji oluşturmak,düşük kaldıraç kullanmak ve piyasaları etkileyen temel dinamiklerin ulusal para üzerindeki etkilerini tahmin edebilmek yeterlidir.gerisi gerçekten boştur.buna aracı kurumların verdiği eğitimler de dahildir.lüks otellerde düzenlenen,bir kahve içmek için gelen (bu gruba ben de dahilim) adama monte carlo simülasyonuna göre atr değerine bağlı hareketli stoploss sistemi nasıl kurulurdan bahsedersen bu yapılan,eğitim yapmış olmak için eğitim yapmak olur.kimseye de bir faydası olmaz.

merdiven altı diye tabir ettiğim aracı kurumlarda hesap açan,aracı kurumun hangi bankalarla işlem limiti anlaşması dahi olup olmadığını bilmeyen,kurumu denetleyen kuruluşun adından habersiz,neden o kurumda hesap açtın dediğimde "beni çok güzel karşıladılar" diye cevap veren bir adamın (ki aracı kurumlara hangi soruları sormalıyız yazısında bundan bahsediyorum) ben hiçbir platformda para kazanmasını istemiyorum.

yukarıdaki grafikte müşteri sayısının 2016 yılında ay bazlı olarak nasıl arttığını görüyorsunuz.bunu bir de yıl bazında birleştirdiğimde aşağıdaki sonuç ortaya çıkıyor.bu toplam rakamda müşteri ve likidite sağlayıcılar var.


fx müşteri sayısı

2015 yılından 2016'ya kadar olan süreçte yatırımcı sayısında üç katına yakın bir artış var.halbuki 2013 yılında sektörde toplam 28.698 yatırımcı vardı.üç senede piyasaya artan ilgi neredeyse dört kat.

kayıp/kazanç oranına bakalım.istatistik kalabalığı yapmak istemiyorum ama grafikler durumu açıkça ortaya koyuyor.internette dönen uyduruk ilanlarda ne hikmetse herkes kazanıyor.veriler böyle demiyor.


fx kar/zarar eden oranı

tebliğe bu kadar karşı çıkılmasının ana sebebi,aracı kurumların yeni düzenlemeyle yaklaşık 5.000 kişi civarında işten çıkarmaların,irtibat bürosu/şubelerin kapatılmasının söz konusu olması.peki şu anda bu sektörde kaç kişi istihdam ediliyor?

bu arada ona geçmeden önce piyasayı elinde tutan ilk 10 kurumu sıraladım.likiditenin büyük bir kısmı bunlarda.diğerlerinin bu pastaya girebilmesi için sağlam bir rekabete girmeleri şart.

aracı kurumların çalışan sayısı
piyasalardaki ilk on yatırım kuruluşu

aracı kurumların gelirlerinin büyük bir kısmı komisyondan (spread farkı) oluşuyorken ve bu tebliğle önceden bahsettiğim en iyi alış ve satış fiyatlarının üzerine kar eklense bile ortada bir yatırımcı topluluğu olmayacağı için en az 5.000 insanın işi tehlikede.

bir sermaye piyasası aracı olmayan fx işlemlerinde kaybeden yatırımcılar bağlı oldukları aracı kurumlara giderek şikayetlerde bulunuyorlar.tspb'nin hakem heyeti genellikle yatırımcılar lehine kararlar çıkartıyor.bu durumda sözde yatırımcıları kurumlar tehdit ederek şikayetlerinden vazgeçirmeye çalışıyorlar.artık ne tutarsa.

burada yazalı yaklaşık dört sene olacak.bana gelen maillerin büyük bir kısmı iibf öğrencilerinden geliyor.onlara bu zamana kadar benzer tavsiyelerde bulundum.soruların birçoğunda fx aracı kurumlarında portföy yöneticisi/yatırım uzmanı vs. olma gayesi var.şu anda aracı kurumların 1/4'ü sadece fx işlemleri yaparak kar ediyor ve temelleri bunun üzerine kurulu.yeni tebliğ bu kurumların küçülmesine belki birleşmelerine ya da tasfiye edilmelerine yol açacak.hatırlarsanız ki kısa zaman önce toros menkul ve başkent menkul değerler gibi yılların kurumları faaliyetlerine son vermişti.bunca işsizin üzerine bir de yeni mezun kitle eklenince iş bulmak daha da zorlaşacak.ne diyeceğimi bilmiyorum.sektör batık.artık spk lisanslarından ziyade cfa,cıa,cbap gibi sertifikasyonlar geçerli olacak.cbap sertifikasına avustralya devleti vatandaşlık veriyor.acaba bundan kimin haberi var?

elinizde lisanslarınız yoksa iş bulamıyorum diye kendinize kızmayın.zaten piyasada nitelikli adam yoktu.iyiler belki de bankaların hazine/fon yönetimi departmanlarına geçecekler.aracı kurumlarda üst düzey yönetici olup da halen lisans sahibi olmayan kişiler var.

kurumlar yatırımcıları eğitmek yerine sadece fx adlı ürünü satış ve pazarlamaya yöneliyorlar.o yüzden turn over oranı çok yüksektir buralarda.yani iş sahibi olsanız da meslek sahibi değilsiniz demek oluyor bu.eğer siz yatırımcılara piyasa hem düşerken hem de yükselirken para kazanacağını anlatmak yerine onlara stop-loss ve piyasa psikolojisini anlatırsanız,işlem esnasında hatalarını fark edecek ve bakiyesini sıfırladığında fx'e küsmeyecektir.

fx'ten çıkan paranın kıbrıstaki merdiven altı aracı kurumlara gideceği söylentisini dediğim gibi bu tebliğe karşı çıkışların bir savunması olarak düşünemiyorum.yahu para adamın kendi parası.istediğini yapar.aracı kurumlara yapılan şikayetlerin içerisinde para kazanan kişilerin scalping yaptığını iddia edip onlara kazandıkları parayı vermeyenler olmadı mı? (sözleşmenizde bu yazmıyor diyerek) asgari 6 günde yapılması gereken 50 işlemi yarım saat içerisinde telefonda yaptıran aracı kurumlar olmadı mı? slippage yaşayan olmadı mı? teknolojik altyapıları iyi olmadığı için ya da önem derecesi düşük bir haberde spreadleri açan olmadı mı?

bu kısıtlamaların yatırımcı açısından kötü olan tarafı ne? ortada daima kazançlı olan bir kitle var ve ben bu kişilerle tanıştığımda şunu görüyorum:bir sistemleri var,stratejilerine bağlılar,stop-loss ve take profit konusuna sadıklar,hatalarından ders alıyorlar ve asla kendilerini kandırmıyorlar.finansal okuryazarlıkla falan olmaz bu iş.bu piyasanın geleceği de yoktur geçmişi de bana göre.

eğer bir yatırımcı 1:100 kaldıraçla parasını bir anda %1'lik yükselişle ikiye katlamak istiyorsa bu düşüncenin yanlış bir tarafı yoktur.bu işlemi yapabilmeli o.çünkü amacı çok kısa bir zamanda yüksek bir getiri elde edebilmek.yani birebir kumarcı mantığı.burada kişi tüm birikimini piyango biletine yatırmıştır ve bu kişilerin artık yatırım yapamamasına üzülmek yanlıştır.c grubu hisse senetlerine nasıl ki insanlar halen yatırım yapıyorsa ve spk'nın bu konuda "her an tahtasını kapatabilirim" uyarısı söz konusu olsa da fx'de işlem yapan birini durdurmak manasızdır.

fx kaldıraç oranı

size fx aracı kurumlarına fiyat sağlayan kuruluşlardan bahsetmiştim.bunların merdiven altı olup olmadıkları denetleyen kuruluşlar da var.kaç kişi baktı buna bilmiyorum.bazı aracı kurumlar size karşı pozisyon açabiliyorlar hatta (piyasada satılan) spreadlerin açılması yüzünden beklediğiniz yerde emirler gerçekleşmiyor ya da stop olamıyorsunuz.farklı aracı kurumların aynı veri ekranı,aynı parite ve hatta aynı zamanda olsalar bile birbirinden farklı fiyatlar gösterdikleri söylentileri var.bu konu bankalardan alınan işlem limiti tahsislerine göre ayarlandığı için gerçeğe yakın.

buna sebep olan şey de aracı kurumların komisyon yok çıkışları.halbuki hisse senetleri işlemlerinde olduğu gibi bir komisyon geliri elde edilse bunlar yaşanmayacak.elbetteki sektör kendi içinde bir rekabet yaşayacak.bu durumda slippage ve benzeri uygulamalar azalacak.

geçtiğimiz üç ayda ekim-aralık arası dönemde 13 kuruma hiç şikayet gelmemiş.gelmez tabi.bu kurumların doğru düzgün bir müşteri portföyü yok ki? bunların bir kısmı henüz faaliyetlerine başladı.

fx şikayet oranı

yani bu da mı tebliğin geri çekilmesi için bir sebep?
sözü fazla uzattım.söyleyeceklerim bitmedi.

kaynaklar
https://www.tspb.org.tr/tr/veriler/

1 yorum:

  1. *Forex e dair: Şu repliği herkes(10 bini olanda 100 ü olanda) aklında tutsun "Yoksa sen kahin misin?" İnanmayın kimsenin dediğine. Yaptığınız bir işlemi kazanma şansınız en az yüzde 50 dir. Bu şansı arttırmak için kuracağınız sistem önemlidir ama bu sistem size geleceği göstermemeli, geçmişi baz alarak yüzde 50 yi en az yüzde 51 yapmak için ihtimalleri oluşturmalı (yani şu fiyatta gelirse satarım şuradan alırım gibi) Önce vadenizi belirleyin sonra sisteminizi kurun (ne olursa alacağınızı ve ne olursa satacağınızı belirleyin) stop seviyenizi ve kar alış seviyenizi belirleyin ve kazanacağınız para oranı kaybedeceğinizin en az 2 katı hatta 3 katı olsun. (bu piyasanını en güzel yanı da bunu belirleyebilmek) Gerisi bu plana sadık kalmak, adeta robota dönüşün ne olursa olsun hep kurduğunuz planı uygulayın...

    *Tebliğe dair: Hadi kaldıracı aşağı çekersin de. Minimum 50.000 TL istemek niye? Nedir bunun mantığı? İnsanlar kaybediyor diye mi, şimdi iflas eden şirketler var diye şirket kurmayı mı yasaklamak lazım! yada 50.000 lirası olan adam kaybetmiyor mu demek isteniyor? ee şimdi kaybeden adam 50.000 lira yatırsa bu sefer 50 bini kaybedecek öteki türlü 1.000 kaybediyordu ne oldu şimdi!! Ben ilk başladığımda 50 dolar ile başlamıştım ve kimse beni yeni girdiğim bir piyasaya yüklü bir miktar yatırmama ikna edemezdi. Engellenecekse saçma sapan reklamları engellesinler, opsiyon diye yutturulan sanal kumarhaneleri kapatsınlar, bu piyasaya yeni gireceklerin önünü kapamayın, tecrübeli yatırımcı dediğiniz adam 0 yaşındayken divergence aramıyordu herhalde! Bırakın adam 100 dolarla girsin, koklasın kaybedecekse 100 ü gitsin. Hee çok kumara karşıt insanlarsak o zaman iddaa ya piyangoya da en az 50.000 TL sınır getirelim bari.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol