10 Mart 2017 Cuma

2 Varant Stratejileri

uzunca bir süredir sadece varant piyasasında işlem yaptığımı sürekli belirtiyorum.bu piyasanın türkiyede yeni tanınmaya başladığı günlerden beri işin içinde sayılırım.zamanla bu piyasanın aslında ne olduğunu,nelerden etkilendiğini öğrendim ve işlem yapmaya başladım.çok geçmeden varantlara alışıp diğer enstrümanlarda yatırım yapmayı bıraktım ve halen bu durum devam ediyor.

burada varant nedir,nasıl alınır satılır sorusuna tabii ki cevap vermeyeceğim.blogumda yer alan hiçbir yazıda amatör yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla yazılmadı.buraya bildiğim şeyleri not alarak unutmamı engellemeye çalışıyorum.kimseye bilgi verme amacı gütmeden.bu yazıda varant stratejilerinden de bahsedeceğim.

genel olarak opsiyonlarda 4 tip katılımcı vardır:

 1. piyasalar yükselirken alıcılar (piyasanın yükseleceğini düşünüyorlardır)
 2. piyasa yükselirken satıcılar (piyasanın yükselmeyeceğini düşünüyorlardır)
 3. piyasa düşerken alıcılar
 4. piyasa düşerken satıcılar
yani aslında bunları 2 temel grupta toplarsak, hem aşağı hem de yukarı gideceği düşünülen bir piyasada alıcılar ve satıcılar vardır.

alıcılar bir hak satın aldıkları için bir bedel ödemek zorundadırlar.buna biz prim diyoruz.satıcılarda bu prim karşılığında bir yükümlülük üstlenirler ve piyasalar bu şekilde 4 tip katılımcıya açılmış olur.

alım opsiyonlarında piyasa yükselir ve kullanım fiyatı düşük kalırsa yatırımcı kar eder.bu karını hemen realize edebilir.piyasanın beklediği gibi yükselmezse,ödediği primle sınırlı bir maliyeti söz konusudur.

varantlar ödünç işlemlerine ve kredili işlemlere konu olamazlar.bir ihraçcı firma,aracı kurum tarafından ihraç edilirler, satıcısı onlardır ama opsiyon piyasalarında açığa satmak mümkün değildir.

uzun ve kısa pozisyonu şöyle özetleyeyim:
 • alıcı iseniz opsiyonu kullanma hakkınız var.
 • satıcı iseniz yükümlülüğünüz var.
alım opsiyonu satın alan bir yatırımcı belirli bir vade için opsiyona dayanak oluşturan belli miktardaki malı,finansal enstrümanı ya da sermaye piyasası aracını bir prim karşılığında yine önceden belli bir fiyattan alma hakkına sahip olur.alıcının karşısında daima bir satıcı vardır.bu işleme long call denir.

short call yani alım opsiyonu satan bir yatırımcı ise belli bir vade için opsiyona dayanak oluşturan belli miktardaki malı belli bir fiyattan satmakla yükümlüdür.

çoğu yatırımcı için hisse senedi almak yerine varant satın alınarak kısa sürede,ufak kaldıraçlarla iyi bir getiri elde etmek mümkündür.kekolardan bahsetmiyorum burada.

alım opsiyonu satın almak:

long call

alım opsiyonunun kullanılması,dayanak varlığın kullanım fiyatının neresinde olduğuna bağlıdır.yukarıdaki grafikte maksimum zarar primle sınırlı ve 10$ seviyesinde alma hakkı var.

alım opsiyonu satmak:

short call

piyasanın aşağı gitmesi durumunda bir yükümlülük söz konusu olur.daha düşük fiyattan satın almak zorunda kalabilirim.opsiyonu alanlar piyasa yükseldiğinde kazanacaklar.buna karşılık satanlar kaybedeceklerdir.

eğer dayanak varlığın fiyatı yatay gider/yükselmezse opsiyonu satan yani alım opsiyonunu satan taraf sınırlı bir kazanç elde edebilir.çünkü bir yükümlülüğü yoktur.piyasalar terse dönerse satma yükümlülüğü büyük risktir.

bir de satım opsiyonu alan ve satım opsiyonu satmak tabirleri vardır.değişen bir şey yok.örneğin;satım opsiyonu satarken, iş bankası 5 tl ise ve 4'e düşerse 5 tl'den satma hakkı elde edeceğinden,bu satım opsiyonunu ihraç edenler,iş bankası hissesi 4 tl'ye düştüğünde sizden 5 tl'ye almak durumunda kalır.tersi olursa paranızı kaybedersiniz ve ödediğiniz prim satan tarafta kalır.

varant ve opsiyon piyasalarında piyasanın gidişatıyla beklentilerinizin uyumu çok önemli.riskler ve getiriler yüksek.beklentiler çerçevesinde satın alanlar,piyasanın yükselişi ya da düşüşü yönünde pozisyon açarak ve kaldıracını doğru ayarladığında kazanç sağlayabilirler.satıcıların getirisi primle sınırlı olmasına rağmen riskleri sınırsızdır.

varantları sigorta şirketlerinin kestiği poliçelere benzetebiliriz.bu şirketler ortada hiçbir şey yokken size poliçe keser,prim ödersiniz ve günün birinde başınıza bir iş geldiğinde ödediğiniz primin mislini size geri öderler lakin çoğunlukla işler terse dönmez ve sigorta şirketleri sürekli olarak hasar frekans oranı düşük seyreder.opsiyonu satanlar çoğu zaman yüzde olarak alıcılardan daha çok kazanırlar.

burada dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var:
put opsiyonların call opsiyonlardan en önemli farkı,alım opsiyonu satın alan birinin getirisinin sınırsız olabileceğidir yalnız piyasanın nereye gideceği bilinmezliği sürmektedir.karda sınır olmamasına rağmen,satım opsiyonu için sınır vardır.sıfırın altına inmez.iş bankasının varantını 50 kuruştan alabilirsiniz ve dayanak varlık belki de senelerce yükselecektir (burada vade kavramını konuya dahil etmeden yazıyorum) bu gerçekleşebilir,alıcının karı bu noktada sınırsızdır.opsiyonu satarken ise dayanak varlık 0'dan daha düşük olamayacağı için maksimum sınır sıfırdır.

piyasa içerisinden örnekler yapmak ve stratejileri paylaşmak istiyorum.varantların inceliklerini öğrenerek hedging hakkında bilgi sahibi de olabileceksiniz.bu konuya benzer yazıları yayınlamamı istiyorsanız yorumlarınıza açığım.

http://sgmarketwatch.com/2011/10/main-risks-of-warrants-and-options/
https://www.analystforum.com/forums/cfa-forums/cfa-level-i-forum/91353403

2 yorum:

 1. Merhaba, varantın incelikleri ve alım satım stratejileri hakkında bilgilendirici değerli yazılarınızı bekliyoruz. Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle canlı örnekler vererek aydınlatmanizi bekleriz

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol