18 Mayıs 2017 Perşembe

4 Manipülatörler Nasıl Düşünür?

en son varant stratejileri üzerine yazacağımı söylemiştim hatta daha kapsamlı olarak türev ürünleri inceleyecektim fakat yaptığım anket sonucunda algoritmik trading,piyasa psikolojisi hakkında yazılar istenince ben de bugünkü yazının konusunu manipülatörlerin işlem sırasında ve sonrasında neler düşündüklerine ayırdım.borsada geleneksel al sat stratejilerinden ziyade bir de analizden sayılmasa da işin profesyonelleri tarafından oldukça sıkl kullanılan sokak dövüşü teknikleri var.

sermaye arttırımları:

bedelsiz.

türkiyede nedense bedelsiz sermaye artırımları hisse senedinde anlamsız bir yükselişe sebep olur.bu durum kimi zaman yatırımcıların bunu önceden duyarak ya da bu beklentiye inanmalarına dayanarak yaptıkları alımlarla kimi zaman da piyasadaki büyük oyuncuların küçük yatırımcıların hızlanan ralliye katılımlarını görerek bunu kullanmasıyla ortaya çıkar.aslında ekonomik olarak bir anlam ifade etmese de habere dayalı işlem yapan çoğu yatırımcı doğru zamanda işleme girdiyse sadece buna bakarak kar edebilir.önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi dünyada sadece bu tip hareketleri takip eden traderlar var.bu bedelsiz beklentisi de olabilir, gap de.hissedeki ralli hareketi elinde düşük maliyetle kağıdı tutan yatırımcıları sevindirirken,piyasadaki yükselişi gören diğer yatırımcıların da oyuna dahil olmasıyla spekülatörlerin oldukça sevdiği bir ortam var olur.

bedelli.

yüksek tutarda bir bedelli sermaye arttırımı haber açıklandıktan sonra hisseyi olumsuz etkiler.rüçhan haklarının kullanılmaya başlanmasından sonra piyasa dengelenir ve rüçhan hakkı kullanım süresi bitmesine yakın hissede yön değişir.pozitif yönlü hareket başlar.

bedelli haberinin açıklanmasından hemen sonra başlayan olumsuzluğun sebepleri:
 1. pay sahiplerinin yeterli kaynağa sahip olmamaları
 2. aynı yatırımcıların kaynak yetersizliği sebebiyle hisselerini/rüçhan haklarını satacak zorunda kalmaları
rüçhanlar satıldıktan sonra başlayan pozitif hareket ise:
 1. şirketin sermaye yapısının kuvvetlenmesinden
 2. olumsuz haberin bitmiş olmasından kaynaklanır.
bunlar sermaye artırımları sırasında yatırımcıların aklından geçenlerin özet olarak hangi sebeplere bağlı etkilendiğini gösteren şeyler.

asıl konumuza gelelim.

çoğunlukla spek diye bilinen ancak manipülatörden bahsedilen ve bu adamların küçük yatırımcılardan farklı olarak ne yapmaya çalıştıklarına değinelim.burada internette her yerde okuyabileceğiniz saçma sapan yazıların aksine konuyu maddelerle ve alışılmışın dışında bir biçimde ele almaya çalışacağım.
 1. manipülasyon sandığınız gibi sadece beklentili hisselerde olmaz.bazen halka arzı fiilen gerçekleşmemiş hisselerde veya mali durumu çok kötü olan/neredeyse batacak şirketlerin hisselerinde de gerçekleşebilir.
 2. manipülatörler,çok zeki ve cesurdurlar.anlık kararlar verebilirler.
 3. takasın tek bir kişide toplanmadığı,bağımsız ve yüksek ölçekte payların olduğu hisselerde manipülasyon yapmak güçtür.
 4. bir haber önceden yayıldıysa ve bunu sonradan öğrenen küçük yatırımcılar da hissede operasyon yapma çabasındaysa (talepten söz ediyorum) hisse hakkında en ufak iyi bir haberin gelmesi manipülatörlerin o hisseden çıkması için yeterlidir.
 5. manipülatörlerin takip ettiği az sayıda şirket vardır ve bu şirketlerin her şeyini bilirler.haberleri ilk onlar duyar.tanıdıkları çoktur.
 6. bir manipülatör şirket yöneticileriyle birlikte operasyon yapmanın peşindeyse tahtadan çıkmadan önce birçok mecrada şirket hakkında olumlu haberler yayılır.dergilerde,internet sitelerinde sürekli gelecekteki projelerden bahsedilir.
 7. takas okumayı bilmeyen küçük yatırımcı hissedeki hacim artışını başka hiçbir veriye bakmaksızın olumlu değerlendirebilir.bu yanlıştır.manipülatör kendi kendine işlem yaparak hissede yukarı yönlü bir algı oluşturmaya çalışıyordur.
 8. ekranın devamlı yanıp söndüğünü gören amatör birisi hissede bir şeyler oluyor hissine kapılarak tuzağa düşebilir.1 lot 1 lot alım yaparak ekranı renklendirirler.
 9. amatörler grafiğin üzerine rsı indikatörü atarak pozitif uyuşmazlık ararlar :) teknik analizden anladıkları tek şey budur.basit bir trend takibi yapmak yerine grafiklerle oynamayı seven,aynı anda dört ekranı birden izleyen sözde analistleri avlarlar.
 10. ucuz kalmış hisselerde alım yaparlar.burada hissenin fiyatının 1-2 liranın altında olması önemlidir.50 liralık bir hissede yaşanan operasyonla,1 liralık bir hissede yaşanan aynı değildir.1 liralık hissenin takasının %80'inden fazlasına sahip bir manipülatör ekstra alım yapmadan bu hisseyi rahatlıkla götürebilir.
 11. operasyonda olan hisse belli bir fiyata kadar yükselmişse manipülatörün diğer bir görevi bu kağıdın uzunca bir süre o fiyatta kalmasını sağlamaktır.bu yüzden büyük çaplı bir hareket sonrası uzun süren yatay trend izlenir.
 12. manipülasyon yapıldığı bilinen bir hisse senedinde "bu fiyatlar düşük kaldı" tabiriyle hareket edilmez.manipülatörler 1 liraya maliyetlendikleri kağıdı "şuraya gelsin satarım" demezler.onlar için kağıdın 20 liraya gitmesi bir satış hedefi ya da başarı değildir.
 13. operasyonun bitmesine yakın manipülasyona konu olan kağıtlar birkaç gün süreyle "günün en çok yükselen hisseleri" potasında yer alır.burada amaç kendileriyle birlikte günlükçülere de üç beş lira kazandırmak ve artık hareketin sonlara yaklaştığını göstermektir.
 14. işlem hacmi artmıştır.düşen hissede artan hacim daha sert bir düşüş değil,dönüş işaretidir.kademelerde pasif alımlar artar.birbirinden uzak seviyelere emirler girilir.kademeler genişletilir.
 15. hisseden çıkmak için sistematik riskin (Sistematik risk: Genel ekonomik koşullardan kaynaklanan ve dolayısıyla tüm yatırım araçlarını etkileyen, kaçınılamayan riski ifade eder. Piyasa riski olarak da adlandırılan bu risk azaltılabilir ama tamamen yok edilemez.[1]) en düşük olduğu zamanları kovalarlar.
 16. hissede durmaya niyetlilerse fakat başka sağlam bir alıcı gelmişse hisseden çıkarlar.bu onları üzmez.ders alırlar.
 17. açığa satış yapan diğer büyük oyunculardan çekinirler.bu durumda farklı bir oyun kurgularlar.satışçı avı başlar.ego savaşları yaşanır.
bir manipülatörün ne yapmaya çalıştığını bilmeden borsada para kazanacağını düşünen birileri umuyorum ki yoktur.sonraki yazımda indikatörlerden bahsedeceğim.belki aylar sonra.

Kaynak
bu yazı e.karayazıcı borsa eğitimi notlarından derlenmiştir.

4 yorum:

 1. İkili opsiyonlar için güncel bir yazı daha yazarmısınız

  YanıtlaSil
 2. Ufuk açıcı yazılarınız için teşekkür ederim. İnternetteki diğer zırvalar arasında adeta çöldeki vaha gibisiniz. Bu arada yeterince takip edilmemenizin sebebi akılcı ve gerçekçi yazıyor olmanız. Boş yazıları tekrarlayan saçma hesapların sizden popüler olması normal çünkü basit, zihinsel çaba gerektirmeyen tatlı hayaller. Bu blog onların hoşuna gitmez çünkü yazılanlar insanı düşünmeye teşvik ediyor, onlar ise düşünmekten kaçmaya çalışıyor. Burada sizi takip edenler muhtemelen belli bir düzeyin üzerindedir. Bazen saçma sapan yorumlar oluyor tabi ama çok bilmişlik ülkemizin her kademesinde olan bir şey maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alakasi bile yok kardesim ayda biryada elli gundebir yazi yazarsan takip edilmezsiz

   Sil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol