25 Ağustos 2017 Cuma

2 Banka Değerleme

ileri düzey teknik analiz yazıları çoğu yatırımcının daha çok ilgisini çekse de temel analiz hakkında yazacağım bugün.özellikle banka bilançoları hakkında sorular geliyor.

burada değişen en önemli kalem dönen varlıklar yerine bilançodaki nakit değerler kavramı.alım satım amaçlı menkul kıymetler bulunuyor.ben de diğerleri gibi işyatırım web sitesinden faydalanıyorum verileri çekerken.

temel analiz yaparken twitterdaki üstat bozuntularına hiçbir şey sormanıza gerek yok aslında.tüm veriler elinizin altında. yapmanız gereken tek şey,bunları excele alıp yorumlayabilmek.o sözde üstatlar da fiyat/kazanç oranının ne anlama geldiğini bilmezler.bildikleri tek şey hep tekrarladıkları belirli aralıklar.şu aralıktaki hisse iyidir kötüdür ya da üç aylıklar gelmeye başladıktan sonra "şunun pd/dd değeri çok iyi" diyerek tavsiye verme moduna girerler.neden diye sorduğunuzda verecekleri bir yanıtları yoktur.çünkü yaptıkları şey aşağıdaki anlatacağım çarpan analizinden başka bir konu değildir.

adamlar bir tutturmuş fiyat kazanç oranı diye.şirketin hangi sektörde faaliyet gösterdiğini bilmez,özvarlık karlılığından haberi yoktur ama konuşur.

bak kardeşim.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/analiz/hisse/Sayfalar/Temel-Degerler-Ve-Oranlar.aspx#page-1

buraya girdikten sonra hangi sektör ile ilgileniyorsan o sektördeki şirketleri bir excelde toplayacaksın.örnek vermek gerekirse,bankacılık sektöründe bir analiz yapmak istiyorsan;

Çarpan Analizi

bankacılık sektörü için çarpan analizinde işime yarayacak verileri işyatırımdan aldım.bu sayfada tüm oranlar var olduğundan yazıyı da uzatmamak adına bazı şirketleri es geçtim.

bankacılık sektörüne bağlı şirketlerin bilançolarına bakarken nelere dikkat etmeliyiz:
 • bankanın öz varlığı ne kadar mevduatı karşılıyor?
 • alım - satım amaçlı menkul kıymetler kısa vadeli trading amacıyla kullanılıyor.
 • bankalar ve diğer mali kuruluşlara verilen borçlar,aktiflerde yer alır.
 • factoring işlerini artık bankalar yapmıyor.
 • sendikasyon kredileri,dışarıdan buldukları kredilerdir.
 • ihraç edilen menkul kıymet,bankanın çıkardığı tahvil veya bono.
 • kredilerden alınan faizler,faiz oranı değişikliğinden etkilenir.
 • gelir tablosuyla aktif/pasif durumlarını karşılaştırmak lazım.
 • net ücret ve komisyon gelirleri, eft-dosya masrafı vs.elde ediyorlar.
bankanın asıl işi para satmak olduğundan bizim için en önemli rasyo net faaliyet karı/zararıdır.

banka acaba nereden para kazanmış,varlıkları nasıl,hemen paraya çevrilebilir likit varlıklar mı yoksa donuk varlıklar ya da geriye dönüşü zor olacak kredilerden mi oluşuyor?

aktifler içerisinde yer alan takipteki krediler,bilançonun önemli bir kalemi.

bankaların diğer sanayi şirketlerinden bir farkı da yıllık net satış olarak gözüken kısmın, faiz gelirlerinden faiz giderlerinin düşülmüş şekli olduğudur.excelde bunu belirttim.

yani net faiz gelirleri bankalar açısından ciro demektir.

bunlara ek olarak banka bilançolarında şirket değerleme usulleri uygulanmaz.piyasa çarpanlarına bakmak yeterlidir.

Banka Değerleme

yine verileri işyatırımdan aldım ve excelde topladım. yukarıdaki oranlar üstteki grafikte gösterdiğim veriler yardımıyla hesaplanıyor.ortada lise mezunu üstatlara yardım dinlenecek bir durum yok.

sektör ortalamasını alırken bariz bir şekilde ortalamayı etkileyecek olan hisse senedini formüle almadım.

sonuç olarak şirketin pahalı mı yoksa kelepir mi kaldığını bulmak için sektör ortalamalarıyla;
 • özkaynaklar
 • aktifler
 • net faiz geliri
 • net kar
rakamlarını çarparız.bu noktada piyasa değeri/net satış gelirlerinden çıkan oranı şu anki piyasa değerine bölüp 1 çıkartırsak şirketin olması gereken fiyatının ne kadar altında yahut üstünde olduğunu görürüz.

işin bu kısmını size bırakıyorum.

ben bir hisse senedini almadan evvel sadece özsermaye karlılığına bakıyorum tabi uzun vadeli tutacaksam.

Öz sermaye Karlılığı

net kar arttıkça grafiğin pozitife döndüğü bariz.bir sonraki sene için öz varlık karlılığını hesaplarken net karı bu yılın öz varlık rakamına bölmemiz doğru olandır.yani uzun süren bir düşüş trendinden sonra bu rasyonun tekrar eski seviyelerine yükseleceğini bilmek bir hayli zor.piyasalar da içinde bulunduğumuz andaki rakamlarla ilgilenmediğinden geleceği doğru tahmin edebilmemiz şart.bu da ancak önümüzdeki senelerin net karı hakkında bilgi sahibi olmakla sağlanır.

yukarıdaki oranları kullanarak excelde basitçe bir kabarcık grafiği oluşturdum.belli bir noktada yoğunlaşan ve ortalamadan sapan hisse senetlerini bu şekilde daha net görebilirsiniz.akbankın ortalamadan bir hayli uzaklaştığı,bu da hisse senedinin şu an pahalı olduğunun bir göstergesi.

Kabarcık Grafiği

basit bir filtreyle özsermaye karlılığı en çok artan hisse senetlerini bulabiliriz.

Öz varlık Karlılığı

ortalamanın üzerinde kalan sadece üç hisse senedi var.20170/06 bilançolarına göre.filtreden çıkan bu kağıtlar üzerinde teknik analiz çalışabilirsiniz.böylece onlarca orana bakıp yorum yapmanıza gerek kalmaz.yükselecek olan hisseler sadece karını bir önceki dönemlere kıyasla artıranlardır.

2 yorum:

 1. Merhaba. Yine çok güzel bilgiler paylaşmışsınız. Emekleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Umarım buradaki paylaşımlarınızı bir kitapta sistematize etmek size ve onu okumak da bize kısmet olur.
  Muhammet G.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. muhammet hocam,

   güzel görüşleriniz için teşekkür ederim.kitap için şu an erken olsa da ilerleyen dönemlerde strateji paylaşımına yönelik bir çalışmamı tamamlayacağım.

   Sil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol