6 Ağustos 2017 Pazar

8 Talep Konsantrasyon Eğrisi Sistem Uyarlaması

az önce bir okuyucumdan mail geldi. tke indikatörünün sistem testera çevrilmiş halini soruyor.bunu mail üzerinden cevaplamak yerine bloga yazmayı daha doğru buluyorum.o yüzden eski okurlarımda şunu bilsinler.bundan sonraki günlerde sadece soru geldikçe bloga yazı yazacağım.

benim yazdığım sistemde cross formülasyonu var.sistem en optimal sonucu gösterecek bize.

al: cross(mov((STOSD(14,6,6)+MFI(14)+Mo(14)+CCI(14)+RSI(14)+WILLR(14))/6,7,s),opt1)
sat: cross(opt2,mov((STOSD(14,6,6)+MFI(14)+Mo(14)+CCI(14)+RSI(14)+WILLR(14))/6,7,s))

açığa sat: cross(opt2,mov((STOSD(14,6,6)+MFI(14)+Mo(14)+CCI(14)+RSI(14)+WILLR(14))/6,7,s))
açık pozisyon kapat: cross(mov((STOSD(14,6,6)+MFI(14)+Mo(14)+CCI(14)+RSI(14)+WILLR(14))/6,7,s),opt1)

tke

açığa sat ve açık pozisyon kapat ekranlarına koşul girmemin sebebi,formülü viobda uygulamak isteyenler içindir.

viob grafikburada en yüksek getiriyi sağlayan 5 optimize değeri matriks hesapladı.getiriler birbirine çok yakın.ben en yüksek getiri yerine, en az işlem sayısı ve karlı işlem sayısı/toplam işlem sayısı rasyosunu önemli buluyorum.getirileri aşağıdaki excelde görebilirsiniz.opt değerleri 55-20 girdiğimizde oldukça yüksek bir getiriye ulaştığımız sistemde, 45-70 değerleri negatif getiriye sebep oluyor.bu yüzden her sistemi,vade,enstrüman ve katlanabileceğim riske göre optimize etmeliyim.bu arada grafikte yaklaşık 15 senenin verisi var.başlangıç bakiyesi 1.000 tl ve kaldıraç 1'e 8.aynı sistemi fml fonksiyonu ile de yazabiliriz.

al: cross(fml("tke"),opt1)
sat: cross(opt2,fml("tke"))
açığa sat: cross(opt2,fml("tke"))
açık pozisyon kapat: cross(fml("tke"),opt1)

al/açık pozisyon kapat, sat/açığa sat aynı koşullar.

tke al/sat

yukarıdaki optimize değerlere göre toplam 195 test olacak matriks arka planında.sistemde stop-loss/take profit noktaları belirlemedim.şartları girmiş olsam dahi açığa satış işlemi de yapmadım.
grafik üzerinde göstermeden önce bu sistemin en iyi optimize sonucunun yaklaşık 92 bar işlem yaptırmadığını gördüm.bu süreyi sürekli trade etmeye programlı birisi nasıl geçirir.bilmiyorum.
eğer bu iki sisteme de açığa satış emirlerini de içeren bir formüle çevirseydim sat verdiği yerlerde sistem getirisi yatayda görünmeyecekti.bu sistemleri yeni tanımaya başlamış birini yanıltabilir.


tke göstergesine göre al/sat veren hisse senetlerini explorer filtre kısmına alttaki formülü yazarak bulabiliriz.

(STOSK(21,9,9)+RSI(21)+CCI(21)+MFI(21)+WILLR(21)+MO(21)+ULT(7,14,28))/7;0;80;20>20

günlük periyotta inceleme tarihini son bar seçersek sonuçlar şu şekilde:burada ek kolon seçerek ya da explorer sayfasında görmek istediğimiz verileri kolonlara yazarsak,sinyallerin fake olup olmadığını daha net tespit edebiliriz.bu indikatör özelinde birden fazla göstergenin harmanlamış hali olduğundan buna gerek duymadım.

neyse uzunca teknik analiz konuşmayalım.temel analize bakalım biraz da.ilkokul çocuğunun bile bir haftada keko yatırımcılar kadar öğrenebileceği bir analiz metoduna bu kadar güvenmemek gerek.istatistiğe dayalı modellemeler sayesinde teknik analizin aslında neyi gösterdiğini yorumlayabiliyoruz.standart sapma değerini içeren bollinger bandı gibi.

bir programa ihtiyaç duymadan basitçe hareketli ortalama çizdirebiliriz excelde.bu değerlere istediğimiz her yerden ulaşabiliriz.google spreadsheet bu konuda çok faydalı.verileri iş yatırımdan çekiyorum ya da yahoo finance.

hareketli ortalama

teknik analiz yapmak için başka bir şeye ihtiyacınız yok.bu kadar kolay ulaşılabilen bir bilgiyi kullanarak nasıl para kazanabilirsin ki?

temel analiz

bu veriler daima yanımda.çarpan analizi yaparken bakıyorum.şirket değerleme bunlarla sınırlı değil.hatta bu oranların yanıltıcı tarafları da var.bunları ilerleyen günlerde vereceğim eğitimlerde anlatacağım.tek başına bakıldığında hiçbir anlam ifade etmeyen değerler bunlar.

8 yorum:

 1. Teşekkür ederiz hocam emekleriniz için sağ olun sağlıklı olun inşallah.

  YanıtlaSil
 2. Hocam yazınızla ilgili birkaç sorum olacak
  1) tke nasıl yorumlanmalı?
  2)güçlü bir indikatör mü yada güvenilir sonuçlar verir mi?
  3)al sat verenlerdeki listede hangileri al hangileri sat acaba?
  Teşekkürler iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 3. TKE Yaşar Erdinç hocanın oluşturduğu bir indikatör sayfasında vardı bilgiler bazı yerlerde 14 bazı yerlerde 21 var hangisi daha iyi nasıl karar veririz acaba sayın editör?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. optimize edeceksin. hangi enstrüman/vade için soruyorsun?

   Sil
  2. BİST hisse senetleri için kısa vade

   Sil
  3. tüm formülleri verdim. onun dışında bu yazıya yeniden dönemem.

   Sil
 4. En son tablodaki senetlerden hangileri al hangileri sat nasıl anlayacağız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. explorer filtresinde sadece al verenleri çalıştırdım. tke'nin kendi içinde ayrıntıları da var. ben 20'yi kestiği yerde sinyal verenleri getirdim.

   Sil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol