21 Eylül 2017 Perşembe

6 Değerleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

merhaba.bir önceki yazının üzerinden bir hayli zaman geçmiş.her ne kadar bugün banka değerleme başlığı altında bir yazı yazmak istesem de aslında değerlemeye dair ufak notlara değinsem daha iyi olacak.önceki yazımda ıcbc bank adı geçti.birkaç ekleme yapmak istiyorum:

rakamlarla giriştiğimiz tüm uğraşların temel amacı geleceği tahmin edebilmek ve bunun için daima geçmiş verileri baz almak zorundayız.oysaki piyasa daima geleceği fiyatlar.tekstilbankı ICBC'nin satın alması ve geçtiğimiz günlerde yapılan sermaye arttırımıyla bankada birtakım değişiklikler oldu.şu dönemde perakende bankacılıktan ziyade ISO 100 şirketlerine yönelerek büyük krediler verip büyük paralar kazanıyorlar.bankalarda kar marjının çok önemi yoktur.önemli olan net faiz marjı arasındaki makası açabilmektir.yani krediyi olabildiğince pahalıya verip parayı ucuz maliyetle bulmak. ICBC geldiğinden beri net kar marjını bir şekilde artırdı.dışardan uygun kaynaklarla RMB/TL swap yapıp burada kredi veriyorlar.kredi verdikleri projelerinde çoğu devlet projeleri olunca riski de az olmakta. 

bu noktada bankayı değerlendirirken gelecekte ne kadar kar edeceği yönünde bir temel analiz çalışması yapalım.kullanacağımız yöntemin adı gordon growth model.dağıtılacak temettülerin büyüme trendini anlayabilmek aslında konu.sonsuza kadar süreceği varsayılan temettülerin bugünkü indirgenmesi.

temettü ödemeleri

bu model ile değerleme yapabilmek için büyüme,temettü oranı gibi rasyolar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.şu durumda beklenen net kar tahmini yapabiliriz ancak.halka açıklık oranı %10 olan bu şirketin gelecek dönemlerdeki tahmini karını modelimize entegre edersek fiyat/kazanç oranının ciddi anlamda düştüğünü göreceğiz.

ıcbc bank f/k

fiyat/kazanç oranı 142'lerden neredeyse 50 civarına düşmüş.sektörde bu oran 201706 döneminde 7'ye yakın.bunda net karının %30 artması ve net faiz gelirinin iki katına yükselmesinin etkisi büyük.bana kalırsa gelecek dönem bilançolarında rakamlardaki artış devam edecek.bankalarda net kar ve faiz gelirini birlikte değerlendirmek önemli.

ıcbc net faiz geliri

benim sözde yatırımcı adını verdiğim güruh bir hisse senedi alıp satarken sadece onun grafiğine bakar.endeksteki gidişata bakmak,buna göre bir b planı oluşturmak ya da piyasanın riskini ölçmeyi akıl edemez.

bunun için oldukça basit bir indikatör yazdım.

endekse göre performans

bu grafikte mavi ile gösterdiğim hisse senedi iken,kırmızı çizgi endeksi sembolize ediyor.burada göstermek istediğim şey,hissenin endeks ile olan teknik korelasyonu.mayısta başlayan yükseliş trendi görünen o ki endeksle paralel ama xu100 getirisinin altında.bana kalırsa o dönem bu hisse para kazandırıyordu fakat endeks getirisinin altında kaldığı için keko yatırımcılar %2 kar edince sevindiğini sandılar.hazirandan sonra durum değişti.endeks ile arayı baya açtı ve doğru kağıtta olduğumuzu gösterdi.

onun dışında nelere bakmalıyız:

halka açıklık oranı düşük ve dolaşımda pay sayısının 46.334.848 olması.herkesin bildiği bir teori.bir maldan ne kadar az varsa değeri de o kadar yükselir.tabi o hisse senedinin gelecekte iyi yerlerde olacağı varsayımını göz önünde bulundurmak gerek.

ben bankayı değerlerken özellikle karlılık oranlarına ayrı bir önem veriyorum.

özsermaye karlılığı dupont analizlerinde sıkla başvurulan bir rasyo.bankanın bu oranı sektörün altında kalsa da en azından artıya geçmiş olması radarda göze çarpıyor.bu şirkete ortak olduğumuz 100 liranın bir sene sonunda bize ne kadarla döndüğünü gösterir.

karlılık oranları içerisinde alınan faiz,ücret ve komisyonlar ayrı bir yer tutuyor.bu oranın artmasıyla beraber takipteki kredilerin bariz bir şekilde düşmesi görünümün pozitifliğine işaret.

tüm sektörler için geçerli olan performansta artışa işaret eden kalemler nelerdir?
 1. stoklar (stoklardaki artışa rağmen stok seviyelerinin aynı kalması hatta azalması işletmenin alacak devir hızının ve nakit yaratma gücünün arttığını gösterir.bu durum gelecekte kara olumlu yansıyacaktır).
 2. duran varlıklar (bilançodaki net değerleri azalmış duran varlıklar amortisman giderlerinde bir azalma yaratacağından kar artışına olumlu yansır).
 3. kısa vadeli yabancı kaynaklar (dönen varlıklardan daha az borcu olan şirketler likidite sorunu yaşamazlar).
 4. sermaye yedekleri (özkaynaklarda işletme faaliyetleri sonucunda yaratılan kar dışındaki etmenler dolayısıyla arttırılan unsurlardır.bu unsurlar gelecek dönemlerde sermaye artırımlarında kullanılarak mevcut ortaklara bedelsiz hisse sağlar).
 5. geçmiş yıl karları (sermayeye eklenerek ortaklara bedelsiz hisse senedi sağlar).
yukarıdaki beş madde başka bir yazının konusu olabilirdi ancak söz açılmışken bunları da ekledim.

ıcbc aktif kalemler

grafikte aktiflerdeki trendi izliyorsunuz.hacim olarak rakamlar düşük olsa da gidişat hep pozitif.sözde analistlerin saçma çizgiler ve anlamsız indikatörlerle dolu boş uğraşlarının dışına çıkıp farklı bir yoldan gidelim.

hisse a: ICBCT
hisse b: FINBN

her ikisi de takibimde olan şirketler.investingten 30 günlük geçmiş kapanış verilerini indirdikten sonra belli formülasyonlarla yarınki kazanç ve portföyümde hangi hisseyi ne kadar bulundurmalıyım,sorularına cevap bulalım.

ıcbc getiri

verileri çekerek elde etmek istediğim datalar neler:
 • günlük ortalama değişim
 • standart sapma
burada yarınki kazanç ihtimalinin en yüksek olduğu noktaya bir çözücü formülü yazarsak, ICBCT hisse senedinin her ne kadar diğerine göre standart sapması tepede olmasına rağmen portföy ağırlığını %100 bu hisseyle ağırlıklandırabiliriz.FINBN hissesi son bir ay içerisinde günlük değişimin sürekli altında kaldığından doğru bir sonuç çıkmadı.sadece hisse senedi analizi nasıl yapılır sorusuna örnek göstermek amacıyla farklı metotlar deniyoruz.

beklenen getiri/risk grafiğinde 45 derecelik açının kestiği yer optimum noktadır.

ıcbc beklenen getiri ve risk grafiği

sözün kısası, okuyuculardan çok sayıda mail alıyorum banka değerlemenin nasıl yapılacağına dair.sorusu olan varsa mailden bana yazabilirsiniz.bir sonraki yazımda tobins q değerleme yönteminden söz edeceğim.

6 yorum:

 1. Hocam matriks formülünü paylaşabilirmisiniz..Bende xu100 uyarlamak istiyorum..Metastocks da vardı RSC diye ind.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba. bu formül bana ait değil. o yüzden paylaşamam.

   Sil
 2. Yazı güzel olmuş da bir de imlanın anası ağlamasa keşke

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçeriğin daha önemli olduğunu düşünüyorum ben.Yazar gayet güzel ve doyurucu bir yazı ele almış. Elinize sağlık

   Sil
  2. her ikinize de teşekkürler. imla kurallarına dikkat etmediğim doğrudur ☺

   Sil
 3. Eminim şurda yazdıklarının kendine hayrı yoktur yazarın, pıfff :S

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol